Novoroční statistika: Máme 54 tisíc obyvatel, více jsme se rodili i oddávali

Rok 2016 se stal minulostí a je potřeba bilancovat každoroční statistikou. Na událostech můžeme hodnotit předešlý rok pozitivně, ovšem statistiky již tradičně veselé nebývají, nejinak je tomu letos.

Město mělo k prvnímu dni roku 2017 celkem 54 563 obyvatel, vloni to bylo 55 342, v roce 2015 pak 56 191 obyvatel. (Podrobněji lze od roku 1971 dohledat na stránkách ČSÚ zde: http://1url.cz/5tpC1).

„Pozitivem pro loňský rok je více narozených dětí v místní porodnici krajské nemocnice v Ráji. V roce 2015 se zde narodilo 692 dětí, v roce 2016 už to ovšem bylo 858 dětí (437 chlapců a 421 dívek). V hitparádě jmen se změnilo pořadí a přibyla nová jména,“ říká mluvčí města Šárka Swiderová.

Holčičí jméno Laura se hned s 20 slečnami umístilo na druhém místě po tradiční Elišce (24x vloni, předloni 22x a už druhým rokem je první, ale i dříve bývala nanejvýš druhá). Následuje na třetím místě opět Adéla (vloni 19x) a pak je další změna – místo dřívější Natálie (tentokráte je až osmá) bylo vloni více Karolínek (16x). V první desítce jsou mj. také jména Sofie, Nela a Ema. Tereza nebo Terezie byla v oblibě 13x (šestá příčka) a jmenuje se tak (Terezie) také první karvinské miminko roku 2017 (primátor města rodičům popřeje ve středu ráno).

Chlapci mají také nejen přehozená pořadí: nejčastěji dávali vloni karvinští rodiče jména Jan (22), Jakub (21), Matyáš (19) – ten je ale nově v hitparádě. Předloni vedl Jakub, druzí byli se stejným počtem Adam a Jan, třetí Daniel. Oblíbená jsou také jiná česká jména: Vojtěch, Ondřej, Martin, ale také biblická – David.

„Netradiční jména jsou každoročně jiná a jde většinou o děti z mezinárodních manželství: vloni Anna Nagia, Anika, Lilly, Maja, Mia nebo Benita, u chlapců Izak, Emilián, Dominik Laone, Natanael a Taim,“ upřesňuje mluvčí.

V Karviné se v loňském roce lidé také více oddávali (oddáno 192 párů, předloni 149). Zemřelo 670 lidí, předloni 769 lidí.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 3.1.2017