Atletický ovál v Karviné nebude

V loňském roce karvinští zastupitelé schválili výstavbu šesti dráhového atletického oválu na pozemku za kolejemi Slezské univerzity v Karviné-Novém Městě. Podmínkou bylo vykoupit sousední pozemky potřebné pro výstavbu. Podmínka ovšem splněna nebyla a atleti se tak oválu nedočkají.

Plnou moc pro vyjednávání o odkupu potřebných pozemků město udělilo předsedovi atletického klubu Jäkl Karviná Emanueli Tlolkovy, který měl s vlastníky odkup vyjednat do konce loňského roku. Né všichni mu ovšem na nabídku kývli, a tak se odkup potřebných pozemků nestihl. Celá věc se řešila přes hodinu na čtvrtečním zasedání Zastupitelstva města, kdy pan Tlolka viní město za to, že mu zatajilo informace a manipulovalo s majiteli pozemků.

„Nebylo mi zmíněno, že na potřebné pozemky platí předkupní právo Státního pozemkového úřadu. S tímto úřadem jsem byl nucen neplánovaně zahájit vyjednávání a následně oslovit všech 44 majitelů pozemků a sepsat s nimi využití nebo nevyužití předkupního práva. Projednávání výkupů zezačátku probíhalo bez komplikací až do chvíle, kdy tisková mluvčí a pracovnice magistrátu sdělili jedné z majitelek pozemku, že výkup může odmítnout s následkem, že místo šesti dráhového oválu bude čtyř dráhový. Před intervencí zmíněných pracovnic majitelka pozemku s odkupem počítala. Po této intervenci však paní odmítla prodat a začala ovlivňovat ostatní majitele pozemků ke stejnému postupu,“ řekl na zastupitelstvu Emanuel Tlolka.

Město se brání – „Atletický ovál v Karviné jste pohřbil Vy“

Například tato slova pronesl v rámci tvrzení pana Tlolky radní Petr Bičej. „Od počátku se hovořilo o oválu, který bude mít čtyři dráhy. Jestli někdo pohřbil atletický ovál, tak jste to Vy,“ reagoval s tím, že město dostalo od zahrádkářů signály, že jednání s panem Tlolkou bylo nekompromisní, až vyděračské.

Náhradní řešení – nové hřiště na ZŠ Borovského

S nápadem, jak pomoci karvinským atletům vystoupil náměstek primátora Karel Wiewiórka, který jednal se ZŠ Borovského o možnosti tréninku atletů na novém hřišti, které škola od města dostala nedávno, a to v rámci úpravy školních sportovišť. „Jde nám o děti, které chtějí sportovat. Dohodli jsme se proto se ZŠ Borovského, kde je postaveno nové hřiště s umělou trávou a kolem něj je ovál (270 m). Je pravdou, že tento ovál ještě není dokončen, jelikož čekáme na příznivé povětrnostní podmínky. Pro pokládku tartanové dráhy je totiž potřeba, aby bylo minimálně 10 dní alespoň 10 stupňů, je to tedy otázka několika týdnů. Díky dobré vůli ZŠ Borovského zde mohou mít atleti i kancelář a buňku pro nářadí, kterou jim město zakoupí,“ sdělil Karel Wiewiórka.

Podle trenéra karvinských atletů Michala Brody je ovšem dráha na ZŠ Borovského pro provozování atletiky jako takové nevyhovující. Navrhnul proto hledání nových pozemků, kde by mohl vzniknout ovál s důstojným zázemím. Současně vyvrátil informaci náměstka Wolfa, který sdělil, že na hřišti viděl atletů jen 5.

„Není pravdou, že tady trénuje pár atletů. Nyní máme 4 tréninkové skupiny, už i děti od 4let a trénují zejména na ZŠ Borovského v tělocvičně, ony se na stadionu nikdy nepohybovaly. Máme teď asi kolem 60 dětí a nyní se rozjíždějí mladší žákyně do 16 let, kde jich je kolem 15. Pokud se na to podívám z pohledu, že ty podmínky jsou takové jaké jsou, přesto se nám hlásí noví atleti a myslím si, že kdybychom měli patřičné zázemí, tak by jich mohlo být třeba 3krát víc. Plánujeme do budoucna organizaci závodů a ty se nemohou organizovat na čtyř dráhovém oválu. Proto potřebujeme šesti dráhový ovál. Máme například i spolupráci s Polskem. Je celkem nepředstavitelné, aby to probíhalo na čtyř dráze. Dle mého názoru je šesti dráha nutná. Je to základ, od kterého se můžeme rozvíjet. Momentálně přípravky využívají stadion v Českém Těšíně, ale tam se také nedají žádné závody organizovat,“ dodal trenér Broda.

Atlet – „Podmínky v Karviné jsou otřesné“

V diskuzi vystoupil i jeden z dorosteneckých atletů, který na trénink musí dojíždět do Českého Těšína. „Nebaví mě dojíždět do Těšína, abych si mohl zatrénovat a jezdit po závodech. Opravdu mě ta atletika baví a chtěl bych se jí věnovat, ale s takovými podmínkami je to velmi těžké,“ sdělil.

Přestože diskuze na toto téma trvala přes hodinu, zastupitelé neschválili prodloužení termínu pro výkup potřebných pozemků a ovál za kolejemi nebude.

KOMPLETNÍ AUDIOZÁZNAM DISKUZE OHLEDNĚ OVÁLU

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 24.3.2015