Rezavá voda? Není to naše vina, zní z Veolie

Občané Karviné se na náš facebook stále častěji obracejí s problémy ohledně teplé vody – je mnohdy rezavá. Před dvěma týdny jsme proto vytvořili anketu, kde se lidé mohli vyjadřovat, kde a kdy jim rezavá voda z kohoutku teče. Ukázalo se, že problém hlásí lidé z celého města, společnost Veolia však vinu odmítá.

„Na základě vaší ankety jsme prověřovali namátkově kvalitu teplé vody v kritizované lokalitě Karviná-Hranice, přímo v bytech u čtyř nájemníků na ul. Br. Veverkových – s výsledkem teplá voda bez zákalu. Dále pak na ul. Slovenská, kde se určitý zákal ve dvou případech objevil – následoval proplach potrubí. Poté následovala kontrola v Karviné-Novém Městě, na výstupu z předávací stanice 637, 638 – s výsledkem teplá voda bez zákalu. Poslední dva řešené podněty podané prostřednictvím zákaznické linky na zákal jsou z měsíce května tohoto roku,“ sdělil náměstek distribuce a služeb společnosti Veolia Dalibor Šafran s tím, že z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že kvalita teplé vody není plošný a dlouhodobý problém.

Podle Šafrana je potřeba si uvědomit příčiny občasného vzniku zákalu v teplé vodě. Patřit mezi ně mají hlavně okamžiky odběru vody v krátké době po opravě poruchy, odstavení a najetí technologie předávacích stanic z nejrůznějších důvodů, např. přerušení dodávek el. energie, apod. Dále se zákal do okruhu teplé vody dostává také po opravách technologie vodárenské společnosti SmVaK z vody studené, následně ohřívané na vodu teplou.

„Rozhodně nelze pominout stáří, stav a materiál zainkrustovaných potrubí ležatých a stoupacích potrubních rozvodů včetně cirkulace z pozinkovaného (FeZn) potrubí – za hranicemi naší technologie – v řadě starších bytových domů, které čekají na to, až se jejich vlastníci, správci a realitky rozhodnou pro jejich rekonstrukci, či výměnu za nové, a to nejlépe nerezové nebo plastové. V takto postižených rozvodech zákal může kolovat a je velmi obtížné nebo zcela nemožné se ho zbavit,“ doplnil.

Pokud vám stále rezavá voda teče a je vám to již nepříjemné, obraťte se na zákaznickou linku Veolie, která na čísle 800 800 860 funguje NON-STOP. Nahlašte zde problém a lokalitu, kde se rezavá voda vyskytuje.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 24.10.2016