Dlužníci splácejí městu své pohledávky za souhlas s dávkou na bydlení

Karvinská radnice začala v loňském roce individuálně posuzovat žádosti o doplatky na bydlení lidem, kteří žijí na ubytovnách, ale vůči městu mají dluhy. Jednoduché heslo „Chceš-li doplatek, pak plať své pohledávky,“ se nakonec osvědčilo a lidé se naučili plnit své závazky vůči městu.

„Jsme rádi, že to funguje. V Karviné jsme za uplynulý rok zaznamenali méně lidí na ubytovnách a dlužníci s námi spolupracují,“ říká náměstek primátora Miroslav Hajdušík s tím, že dluhy mohou mít lidé například na odpadech, na nájemném za byty, na pokutách a na jiných správních poplatcích.

Město se s dlužníky už vloni po udělení prvního souhlasu snažilo dohodnout alespoň na minimálních splátkách vůči městu.

„Prakticky ihned začalo splácet 67 příjemců dávek a počet v následujících měsících rostl. Celkově nám k 1. lednu letošního roku dlužilo asi 430 příjemců dávek na bydlení okolo 1,6 miliónu korun. Nejvyšší jdou stále přes 50 tisíc korun na jednu osobu,“ doplňuje náměstek Hajdušík.

Karviná tak od ledna až po září vybrala od dlužníků 244 tisíc korun zpátky. Mnozí si totiž až při druhém nesouhlasu s dávkami na bydlení uvědomili, že to město myslí vážně. „Dluhy si zkrátka musí uhradit každý a nikdo nemůže spoléhat na to, že když žije z dávek, může se beztrestně zadlužovat a nic neplatit,“ pokračuje Hajdušík s tím, že lidé posílají třeba jenom 50 korun a je důležité, aby dlužník vůbec začal splácet.

„Někteří své dluhy za ten více než rok už dokonce srovnali. Počet lidí na ubytovnách v Karviné za poslední rok poklesl, ovšem nyní město čeká na schvalovací procesy nového zákona o sociálních dávkách, který by měl upravit i příspěvky na bydlení a měl by stanovit i omezení pro dobu a příspěvky pro bydlení na ubytovnách. Připomínky jsme poslali, město Karviná nemá volné byty pro sociální bydlení a doufáme, že zákon projde v rozumné formě, nebude nás zatěžovat dalšími povinnostmi a hlavně – to, co je třeba, že zaplatí stát, nechceme ubírat z peněz obce určených k jiným účelům,“ uzavřel náměstek Hajdušík.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 13.10.2016