Při vznícení metanu v dole Darkov zemřeli tři lidé, další jsou zranění

Tři mrtví zaměstnanci a dva zranění. Taková je tragická bilance noční mimořádné události  v dole Darkov, kde se po půl dvanácté při razbě chodby vznítil důlní plyn metan. Podle serveru iDnes.cz zemřeli horníci ve věku 39, 38 a 32 let.

„V podzemí lokality Darkov Důlního závodu 1 došlo před půlnocí ze čtvrtku na pátek při razbě chodby k uvolnění metanové směsi. Ta se následně vznítila, došlo tedy ke samovznícení a ne k výbuchu. Při následném vznícení důlního plynu (metanu) byli usmrceni tři zaměstnanci a dva zranění,“ informoval mluvčí společnosti OKD Marek Síbrt.

Na místo byl okamžitě povolán důlní a lékařský výjezd Hlavní báňské záchranné stanice a byly započaty intenzivní práce s cílem zachránit postižené zaměstnance. Výjezd HBZS konstatoval u tří zaměstnanců zranění neslučitelná se životem. „Chtěl bych jménem svým i všech zaměstnanců dolu vyjádřit naši soustrast rodinám i blízkým zesnulých kolegů,“ uvedl ředitel Důlního závodu 1 Boleslav Kowalczyk.

Příčiny této mimořádné události nyní šetří komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Důlního závodu 1, společnosti OKD a odborových organizací ve spolupráci s Policií ČR.

Na pomoc přiletěl i vrtulník záchranářů

Jednoho ze zraněných, sedmatřicetiletého muže prvotně ošetřila Báňská záchranná služba. Po jeho dopravení z hlubiny na povrch se jej ujala posádka vrtulníku ZZS, která zajistila šetrný vzdušný transport.

„Pacient utrpěl popáleniny na více než polovině povrchu těla, a to v oblasti hlavy, trupu, horních i dolních končetin. V době zásahu ZZS byl při vědomí, jeho stav byl však vážný. Letečtí záchranáři muže předali do další péče na urgentním příjmu Fakultní nemocnice v Ostravě,“ komentoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl s tím.

Také druhý zraněný horník byl přijat se zlomeninami ve Fakultní nemocnici.

Upřímnou soustrast vyjádřil také primátor města

„Je to tragická nehoda a i já se připojuji k vyjádření soustrasti všem rodinám, které přišly o své syny a otce. Doufám, že ty následky nebudou fatálnější než co už víme, i tak je to velké neštěstí,“ komentoval primátor města Tomáš Hanzel.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 7.8.2015 | Aktualizováno: 7.8. v 10:03