Mladíci v ulicích Karviné přepadávali bezbranné lidi, hrozí jim až deset let za mřížemi

Karvinští kriminalisté se mohou pochlubit velkým úspěchem. Podařilo se jim totiž odhalit několik loupežných přepadení, která se stala v minulých měsících a dnech v ulicích Karviné.

Například v lednu dosud netrestaný pětadvacetiletý muž v ul. Mendelova v Karviné-Hranicích přepadl šestačtyřicetiletou ženu. Tu oslovil, aby mu dala kabelku. Po odmítnutí, přetahované a následnému prasknutí ucha kabelky pachatel z místa činu utekl. Žena tak přišla o osobní věci, doklady, telefon a peníze, přičemž škodu vyčíslila na necelé 4 tisíce korun.

„Během vyšetřování kriminalisté mladíkovi prokázali, že už v prosinci na stejném místě vytrhl z ruky kabelku jednaapadesátileté ženě. Policejní komisařka proti pětadvacetiletému pachateli zahájila trestní stíhání a obvinila ho ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku. Dále si mladík vyslechl i obvinění ze spáchání krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku,“ říká karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Zakladatelská ulice v Karviné-Novém Městě se zase v polovině února stala terčem skupiny mladíků, kteří přepadávali kolemjoucí.

Nejdřív dva pachatelé ve věku dvacet a dvaadvacet let přepadli jednadvacetiletého mladíka. Zeptali se ho na čas, na což odpověděl, že neví. Mladší ze dvojice násilníků neváhal, mladíka chytil za rameno a přikázal mu, aby byl potichu. Pod pohrůžkou použití nože mladíka donutil vytáhnout z kapes všechny věci. Mladíka ještě prohledali a odcizili mobilní telefon a peníze.

O pár dní později si násilníci vytipovali další oběť, opět v Zakladatelské ulici. Tentokrát dvaadvacetiletý pachatel společně s devatenáctiletým přepadl dvacetiletého mladíka. Tentokrát byl přepadený osloven otázkou, zda neví o místní diskotéce. Po záporné odpovědi mladíka chtěli udeřit pěstí do obličeje, ráně se vyhnul. Chytili ho do tzv. kravaty a prohledali. Před útěkem mu odcizili mobilní telefon a kšiltovku.

„Policejní komisař proti pachatelům ve věku 19, 20 a 22 let zahájil trestní stíhání a obvinil je ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže. Nejstaršímu přibylo obvinění ze spáchání přečinu krádeže. V průběhu vyšetřování mu byla prokázána krádež ze skladu, kde odcizil přepravky s plnými láhvemi nealkoholického nápoje v hodnotě 750 Kč. Všichni v minulosti byli již trestáni. Trestní stíhání za uvedené loupeže je vedeno vazebně,“ doplnila mluvčí.

Na loupež si začátkem března troufl i teprve sedmnáctiletý mladík, který okradl devětašedesátiletou ženu. Ta šla domů po třídě Osvobození. Pachatel vyběhl ze křoví, ženu srazil a přetahoval se s ní o její kabelku. Nakonec kabelku upustila a pachatel i s lupem utekl. Paní přišla o mobilní telefon, peníze a osobní věci.

„Mladistvému pachateli komisař sdělil obvinění ze spáchání provinění zvlášť závažného zločinu loupež. Mladík v minulosti nebyl trestán, jeho stíhání je vedeno na svobodě,“ uzavřela mluvčí s tím, že všem výše uvedeným hrozí až desetileté vězení a poslednímu uvedenému polovina trestu – 5 let.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 10.3.2015