Karvinští strážníci mají za sebou obdivuhodný výkon

Uplynulá pondělní noc byla pro strážníky městské policie v Karviné opravdu hektická. Okolo půl deváté večer pěší hlídka při pravidelných kontrolách zaznamenala velmi hlasitý zvuk burácejícího motoru na vysokých otáčkách. Zvuk vycházel poblíž domu s pečovatelskou službou v Karviné – Ráji. Tato situace vyvolávala pozornost také u občanů, kteří se vykláněli z oken a pátrali po zdroji hluku. Strážníci se k vozu vydali nastolit klid a pořádek. Řidič Renaultu strážníky po chvíli spatřil a začal couvat celou ulicí vedoucí okolo „Kuřích nožek“. Poté pokračoval v protisměru po ulici Prameny, zaparkoval u křižovatky na ulici Dačického a vyčkával situaci. Hlídka strážníků se opět vydala k vozidlu a mezi tím ještě kontaktovala kolegy ve voze. Když strážníci došli k vozu, řidič opět neváhal šlápnout na plyn a začal opět ujíždět, stejnou cestou se vydal na původní místo. To už přijížděla motorizovaná hlídka a řidič Renaultu náhle vyrazil vpřed. Vysokou rychlostí se řítil chodníky a trávník okolo zadního traktu tiskárny Kartis a ujížděl před vozem strážníků. Nedbal ani na chodce, kteří mu museli uskakovat z cesty, aby je nesrazil.

Zběsilý řidič pokračoval po ulici Studentské a dále ke křižovatce s kruhovým objezdem pod obchodním domem Kaufland. To se již z druhé strany blížilo další vozidlo strážníků. Před ním řidič Renaultu prudce odbočil do protisměru a uháněl zpět po ulici Studentské na ulici Borovského. Na křižovatce nedbal červeného signálu semaforu „STŮJ“, vjel do ní a ohrozil tak několik dalších vozidel a osob. Pokračoval po třídě 17. listopadu ve směru na Český Těšín. To se již za ním hnalo „na majáky“ vozidlo městské police. Po několika dalších metrech a agresivních manévrech začal řidič najíždět do vozu strážníků a snažil se jej vytlačit do protisměru tak, aby došlo ke srážce s protijedoucími vozy. Situace byla velmi vážná. Povely k zastavení vozidla agresor ignoroval, proto jeden ze strážníků musel vytáhnout služební zbraň a varovnými výstřely do vzduchu se jej snažil přimět k zastavení. Ten však reagoval jen přikrčením k volantu a o to usilovněji šlapal na plynový pedál.

Po projetí další červené na křižovatce s ulicí Kosmonautů pokračoval v jízdě ve směru na Český Těšín a poté výpadovkou k pomocnému závodu Dolu Darkov. Tady po několika metrech zastavil, zařadil zpátečku a couval zpět na ulici Těšínskou. Poté se vracel do Karviné. Na křižovatce s kruhovým objezdem odbočil směrem na část „Starý Ráj“ a tady se snažil ztratit svým pronásledovatelům na odbočce k fotbalovému stadionu. Strážníci se jej drželi na dohled. Měli však ohromného pomocníka – občany. Ti pochopili, že se děje něco nekalého a ukazovali jim cestou směr, kudy Renault ujížděl. Jeho řidič se nažil schovat až za tamní tenisové kurty. Posádka vůz po zastavení opustila a rozprchla se všemi směry. Opět to byli občané, kteří přispěchali na pomoc informací o útěku řidiče do areálu stadionu. Zde jej po krátké chvíli nalezli strážníci, když se schovával na tribuně. Bojovat však nepřestal. Tvrdil, že vozidlo vůbec neřídil a sem si přišel jen posedět.

Jeho výmluva však může obstát jen těžko. Kromě toho, že jej strážníci jako řidiče prchajícího vozu jednoznačně identifikovali, přitáhl svou jízdou, pro něj jistě nechtěnou, pozornost mnoha osob, které nyní mohou jeho slova spolehlivě vyvrátit. Poté započal s obstrukcemi, kdy odmítl dechovou zkoušku k prokázání, zda požil alkoholické nápoje. Bezdůvodně trval na přítomnosti Policie ČR a i když se i ta posléze dostavila, odmítl zkoušku i policistovi. Teprve až po převozu na protialkoholní záchytnou stanici test zdravotníků prokázal, že muž je nemálo pod vlivem alkoholu. Alkotester vykázal hodnotu 1,6‰ alkoholu v jeho dechu. Druhého muže z posádky Renaultu pomohl strážníkům zadržet na útěku jeden z občanů.

Co bylo příčinou řidičovy agresivní jízdy, proč se rozhodl ohrozit životy a zdraví občanů a strážníků, to bude předmětem dalšího šetření Policie ČR, které věc strážníci předali. Pachateli hrozí 6 let odnětí svobody. Z banálního rušení klidu se vyvinula dramatická situace. Agresivní opilec za volantem  ohrozil život a zdraví několika nevinných osob. Naštěstí strážníci nezaváhali a za vzájemné spolupráce učinili jeho řádění přítrž dříve, než sám někomu zničil život. Potvrdili tak, jako již poněkolikáté, že městský policejní sbor již má své pevné místo v životě našeho města a je pro něj velmi významným přínosem.