Karviná a další města chtějí od státu víc pravomocí v otázce nepřizpůsobivých

Parazitování nepřizpůsobivých na sociálním systému, otázka ubytoven či záškoláctví. Nejen tato témata byla předmětem úterní konference, na kterou se do karvinského Obecního domu Družba sjeli představitelé Bohumína, Ostravy, Havířova či Varnsdorfu.

Účastníci konference si vyměnili zkušenosti, shodli se na nutnosti společného postupu všech včetně státu a zároveň zveřejnili společné memorandum, ve kterém apelují na vládu k naléhavému řešení problematiky zákonnosti, bezpečnosti a sociálních problémů v obcích formou legislativních opatření a zajištění jejich výkonu.

Karviná v memorandu navrhuje omezit sociální dávky vyplácené na děti, maximálně na tři. „Vícečetné rodiny trvale závislé na dávkách je berou také dle počtu dětí a sociální podpora je vyšší, než kdyby v rodině někdo pracoval,“ říká náměstek karvinského primátora Petr Bičej s tím, že sociální dávky by měly být rozdělovány tam, kde je to skutečně třeba.

Dle návrhu by se měl obnovit i institut veřejné služby tak, aby se za ni platilo. V případě odmítnutí práce by pak byly dávky odebrány.

„Zákonem by se měla omezit například i doba bydlení na ubytovnách a stanovit možnost obcí účinně regulovat jejich počty dle potřeby obce, nikoli byznysu,“ sdělil náměstek Bičej. Dle něj by se měla zajistit mimo jiné povinnost sociální práce s lidmi na ubytovnách, další omezení dávek na bydlení.

Dalším bodem společného memoranda je vymahatelnost práva. Města chtějí možnost uložit povinnost odpracovat pokuty formou prospěšných prací pro obec a možnost uvalit exekuce na dávky. Trestnými činy by pak měly být opakované vyhýbání se uloženým sankcím a také tři přestupky v oblasti veřejného pořádku a občanského soužití. „Důležitý je také přehled. Od roku 2011 je nám slibován celonárodní registr přestupků, pořád není, a tak nevíme, kdo jaké přestupky kde napáchal,“ doplnil starosta Varnsdorfu Martin Louka.

Obce trvají i na změně zákonů u výkupu druhotných surovin od fyzických osob. Mnohá města na Karvinsku již o zákazu mají vyhlášky. „Sami také nemůžeme sběrny zavírat a jejich počty omezit. Škody na rozkradeném majetku jsou přitom obrovské,“ zdůraznila starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková.

Na konferenci nechyběl ani ředitel ZŠ Družba, kterou v problémové lokalitě v Karviné-Novém Městě navštěvuje nejvíce sociálně slabých dětí, jejichž rodiče odmítají pracovat. Škola se proto snaží jít dětem příkladem více, než jejich vlastní rodiče. Škola má vlastní asistenty, kteří dohledávají, proč děti nechodí do školy. Pomáhají i karvinští strážníci. „Se školou spolupracujeme na velmi dobré úrovni. Při absencích dětí navštěvujeme přímo jejich rodiče. Ti zapomínají na ohlašovací povinnost,“ řekl strážník karvinské městské policie Petr Slezák.

Všichni účastníci konference dostali v rámci přestávky možnost prohlédnout si problémové lokality, kde je kumulace romského obyvatelstva největší, především jde o Makarenkovu ulici či okolí náměstí Budovatelů.

Kompletní znění memoranda

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 30.9.2014