Karviná chce koupit ubytovnu Kosmos, bydlení se mají dočkat senioři i mladé rodiny

Strach z nastěhování nepřizpůsobivých už možná brzy nemusí mít lidé z okolí ubytovny Kosmos v Karviné-Mizerově. Město chce celý objekt koupit a přestavit jej na bydlení pro seniory a mladé rodiny. Záměr ve čtvrtek schválila rada města.

„Vyřešíme tím hned několik problémů. Ubytovnu, která je prakticky v centru města a už začíná být problematická, a potřebu slušného dostupného bydlení pro mladé nebo seniory. Kapsu daňového poplatníka přitom zatížíme minimálně. Vyjednáváme totiž s majitelem o ceně tak, aby byla nakonec nižší než znalecký posudek,“ říká primátor města Tomáš Hanzel.

Náklady na rekonstrukci by měla vyřešit z 85% vyřešit dotace. Peníze může město získat z Bruselu i od státu. Definitivní rozhodnutí však bude na zastupitelstvu vzešlém z voleb, které proběhnou v říjnu.

Vlastníkem Kosmosu je v současné době společnost Asental (dříve RPG), bývaly tu studentské koleje, ale univerzita letos smlouvu neobnovila. Město vede jednání o převzetí tohoto objektu už zhruba rok.

„Ministerstvo hodlá podpořit především bydlení seniorů. Vedle známých pečovatelských bytů se připravuje nový dotační titul, který umožní výstavbu nebo pořízení nájemních bytů v tzv. Komunitních domech seniorů. Tyto byty a sdílené prostory budou k dispozici pro věkovou skupinu od 60 let spíše s nižšími příjmy. Podle mého názoru je vhodné preferovat využití stávajícího bytového nebo nebytového fondu a doufám zároveň, že se podaří rychle najít cestu pro možný souběh všech zmiňovaných nástrojů,“ řekl náměstek ministryně pro místní rozvoj Petr Smrček s tím, že vyhlášení výzev na národní programy se plánuje už v řádu několika týdnů.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 25.9.2014