Fryštátský zámek se na návštěvníky těší i v zimě

Oficiální sezóna českých hradů a zámku sice poslední říjnový den skončila, některé památky je však možno navštívit i v zimním období. Na prohlídku tak láká například karvinský empírový zámek Fryštát, který nabízí několik návštěvnických okruhů. Mimo hlavní sezónu je zámek veřejnosti přístupný každý víkend od 1. listopadu do 31. března, a to vždy v 11 a ve 13 hodin s výjimkou vánočních svátků, kdy je zámek zavřený.

První a druhý návštěvnický okruh zaujme návštěvníky především vybavením šlechtických sídel včetně uměleckohistorických sbírek z 16. a 20. století. Nejvýraznější zastoupení zde mají sbírky a nábytek posledních majitelů zámku, kterými byli Larisch-Mönnichové. Významně je zde zastoupena i ukázka měšťanského bydlení 19. století nacházející se v Lottyhausu.

Třetí okruh představuje ukázku českého výtvarného umění významných českých umělců 19. století ze sbírky Národní galerie Praha. Nechybí zde díla tak slavných českých jmen jako je Mikoláš Aleš, Václav Brožík, Jaroslav Čermák, Antonín Chittussi, Antonín Machek, Antonín a Josef Mánesovi, Luděk Marold, Julius Mařák, Karel Purkyně, František Ženíšek, Jakub Schikaneder, Antonín Slavíček a další.

FOTO: Zámek Fryštát | Milan Haluška