FOTO: Sběrači rozebírají domy v Karviné 6. Situace začíná být kritická

Kritický začíná být stav sedmi opuštěných domů na ulicích Makarenkova a Na Vyhlídce v Karviné – Novém Městě, kde žilo přes sto rodin. Lidé se odtud museli vystěhovat, jelikož technický stav neumožňoval domy zrekonstruovat a byty byly většinou neobsazené. Toho ihned využili sběrači kovů, kteří domy rozebírají doslova před očima. Mizí pákové baterie, střešní krytiny, elektrické kabely a veškeré věci, které se dají zpeněžit. Strážnici zde dokonce několikrát zasahovali při úniku plynu z ukradené karmy. Problémy však neustávají ani přes zabetonované přístupy do domů.

„Případy, které strážníci řešili lze počítat na desítky. Podařilo se odhalit, na místě činu, nebo bezprostředně poté – na útěku, zadržet nespočet pachatelů. Hlídkující strážníci a asistenti tak zachránili nemalé hodnoty. Polapené zloděje předávají do rukou Policie ČR, která případy řeší většinou v trestním řízení. O stavu obytných domů, zjištěných závadách i jejich napadení zloději vyrozumíváme také majitele nemovitostí. Je právě jeho povinností, aby zajistil jejich bezpečnost a ostrahu před vniknutím osob“, říká zástupce ředitele karvinské policie Václav Ožana.

„Ze situace jsme zděšeni, protože tyto domy mohly sloužit ještě nějakému smysluplnému účelu. V místě má zvýšený dohled státní i městská policie, působí tam i asistenti prevence kriminality. Proto si neumíme vysvětlit jak je možné, že tam stále toto děje“, říká mluvčí společnosti RPG Petr Handl.

Podle mluvčí města Šárky Swiderové je situace nebezpečná kolemjdoucím chodcům. „Chápeme, že asi v této lokalitě nejde 100% zabránit rabování domů, ale stav začíná být kritický. My už zahajujeme řízení vedoucí k demolici. Nechtěli jsme z domů ubytovny pro nepřizpůsobivé, na tom jsme se s RPG shodli. Demolice je tak jediné rozumné řešení“, dodává mluvčí města.

Společnost RPG například v sousední ulici U Svobodáren nechala vybudovat kamerový systém a zlepšila tak dohled nad touto problémovou lokalitou. „Od ulice Havířské až po Bažantnici jsme opravili všechny domy a snažíme se stále zkrášlit i tuto část Karviné – Nového Města. Svědčí o tom i plánovaná kompletní rekonstrukce tzv. „Domu hrůzy“ na ul. Makarenkova, která by měla začít na jaře“, uzavřel Petr Handl.