Do báně karvinského kostela vložili historické i současné dokumenty

Více než sto let staré dokumenty, současné fotografie města či zpravodaj. Nejen to v úterý vložili karvinští farníci společně s primátorem Tomášem Hanzelem a tajemníkem magistrátu Romanem Nogolem do nové báně, kterou dělníci usadili na věž kostela sv. Marka.

Ten již několik měsíců prochází velkou rekonstrukcí a dělníci pod jeho starou věžní báni v červnu nalezli kovovou schránku. Ta ukrývala dávné dokumenty z roku 1888 a 1926. Dokumenty jsou v polském a německém jazyce a hovoří například o opravách kostela. O nálezu jsme vás informovali.

Právě tyto dokumenty byly po pořízení kopií vloženy zpět, tentokrát do měděných tubusů. Ty jsou celkem tři a obsahují mimo jiné i dopis primátora příštím generacím, malé leporelo, aktuální mapku centra města, srpnový městský zpravodaj či současné fotografie.

„Je na nich zámek Fryštát v dnešní podobě po rekonstrukci, náměstí s kašnou a radnicí, jako dokument života doby jedno ze sídlišť v městské části Ráj a oceňovaná zrekonstruovaná městská knihovna. V dopise jsem popsal současnost města velmi stručně, a to včetně problémů v hornictví a zdůraznili jsme, že Karviná je dnes město nejen hornické, ale také moderní, lázeňské a univerzitní, se spoustou zeleně,“ doplnil primátor Hanzel.

Všechny tubusy byly vloženy do horní kopule kostela už na místě stavby a dělníci je ihned spolu s křížem usadili na báň kostela – doslova v přímém přenosu před zraky desítek obyvatel Karviné.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 12.8.2014