Zámek Fryštát otevřel sám hrabě Larisch, padl i návštěvnický rekord

Sobotní prosluněné odpoledne přilákalo k zámku Fryštát stovky lidí. Nikdo si totiž nechtěl nechat ujít slavnostní zahájení letošní sezóny, speciální prohlídkové okruhy ani doprovodný program.

Chyběl už jen hrabě Larisch, na kterého lidé čekali. Jeho inscenovaný příjezd doprovázely fanfáry. Před zámek přijel nejen s italskými komedianty, ale také se svou chotí. Následovalo zhruba dvacetiminutové divadelní představení, které mezi lidmi sklidilo velký úspěch.

Největší zájem byl o prohlídky zámku s divadelními představeními – výjevy ze života šlechty, ty si zaplatilo 231 lidí. Speciální okruh s přilehlými kostelem a vzácnými freskami pak vidělo 134 lidí, prakticky každou hodinu bylo plno. Přijeli i návštěvníci z Polska, Slovenska, ale především z okolních město. Zámek během soboty navštívilo celkem 488, což je naprostý rekord v jediný den.

Jelikož zahájení sezóny patří ke speciálním událostem, průvodkyně proto nechyběly v dobových kostýmech a během prohlídek navíc proběhly i divadelní scénky, které návštěvníka vtáhly do té správné atmosféry. Za vstupenku ze zámku si lidé mohli užít projížďky v kočáře.

Zámek je otevřen od úterý do neděle, vstupné zůstává stále stejné – 60 Kč pro dospělé, 30 pro děti, 40 senioři, 120 rodina až se třemi malými dětmi. Město plánuje opět speciální okruhy na červenec, poprvé zámek zažije také noční prohlídky a speciální květinovou výzdobu, konkrétně 12. července. V září pro Dny evropského dědictví bude také připraven speciální program.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 31.3.2014