Začala rekonstrukce zámku Fryštát, návštěvníkům nakonec bude přístupný

Nové fasády, sanace trhlin a v neposlední řadě opravy střechy se do sprna dočká zámek Fryštát v centru města. Stavební firma na jižní stěně zámku začala v pondělí stavět lešení. O prohlídky navíc lidé nepřijdou, město po dobu oprav zachová jeden návštěvnický okruh.

Na opravy zámku se městu podařilo využít doslova posledního balíku evropských peněz vyčleněných ještě pro předchozí plánovací období. Celkově přijde renovace fasády a oprava střechy na cca 8 miliónů korun.

„Opravy sice znamenají zásah do komplexu budov, ale nakonec nezavíráme. Se stavební firmou jsme se dohodli, že vnitřní zásahy se omezí na hlavní budovu zámku a po celou dobu oprav zůstane zachován jeden zámecký prohlídkový okruh (dvojka) – Lottyhaus, a to se sbírkami přibližujícími život šlechty. Také bude otevřená galerie (okruh číslo tři) s českým uměním 19. století. Návštěvníky  tak neochudíme o oblíbený cíl letních návštěv, ačkoli zvenčí bude celý zámek postupně pod lešením,“ upřesnila mluvčí města Šárka Swiderová.

Návštěvníky po opravách čekají novinky

Poté chce město ještě dílem z vlastních prostředků, dílem z peněz Nadace OKD, pořídit nábytek, promítací techniku a audioprůvodce do výstavních prostor. Prohlídky budou bohatší o tajemnou průvodcovskou postavu a zámek nabídne i další novinky. Zapojí se do celostátní aktivity Otevřte 13. komnatu.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 3.6.2015