Z Vagónky průmyslová zóna nebude, investoři o ni nemají zájem

Měla to být průmyslová zóna pro malé a střední podnikání, která by nabídla lidem z Karviné nová pracovní místa. Sen se však rozplynul karvinským zastupitelům, kteří od projektu ustoupili.

Ještě před dvěma lety byla Vagónka ghettem, kde bydleli nepřizpůsobiví lidé. Město se rozhodlo nájemníky vystěhovat a provést demolici všech domů. Do dvou let měla v místě vyrůst nová průmyslová zóna. O této události jsme informovali.

Zóna hned z několika důvodu nebude. Město chtělo totiž infrastrukturu vybudovat pomocí dotací z EU. Dotace však byla podmíněna vykoupením dvou soukromých a jednoho státního pozemku ve velmi krátkém termínu.

„V případě, že by se některý z majitelů rozhodl neprodat, dotaci bychom měli výrazně krácenu a město si nemůže dovolit zónu financovat samo (jde o desítky miliónů),“ dodala mluvčí města Šárka Swiderová.

Dalším problémem byl nezájem o lokalitu ze strany investorů. Město si zájem o podnikání mapovalo samo.

„Zájem nebyl takový v jaký jsme doufali, takže by nebylo rozumné pouštět se bez dotace do projektu, který by měl delší časovou návratnost s ohledem na investiční trh,“ pokračuje mluvčí s tím, že volné plochy bude město dále nabízet, ovšem bez infrastruktury.

Průmyslová zóna vznikne jinde

Město vloni přivedlo jednoho většího investora na Nové Pole, kde je průmyslová zóna již deset let. Letos město jedná s další firmou, která by měla zaplnit druhou etapu zóny. Na Barboře v Karviné-Dolech začne kraj budovat další zónu, tam bude místo pro velkého a strategického investora, ale také pro menší firmy.

FOTO: Vagónka při demolici domů | Milan Haluška