Z ubytovny Kosmos budou malé byty

Karvinští zastupitelé na úterním zasedání schválili soutěž na projekt rekonstrukce ubytovny Kosmos. Objekt už město od společnosti Asental koupilo a zatím slouží jako ubytovna, která však brzy skončí a objekt se využije pro malé bydlení s cenově dostupným nájemným.

Hotovou má nyní město studii na přestavbu objektu. Podle zadání by tam mělo ve třech blocích vzniknout více než 120 malých bytů o velikosti 2+kk. Dispozice budou odpovídat dnešním rozměrům bydlení, rekonstrukce má být pojata maximálně efektivně a úsporně.

„Byty v přízemí a prvním patře by měly být bezbariérové a u objektu vybudujeme i nové parkoviště, které bude sloužit také obyvatelům okolních domů,“ přiblížil náměstek primátora Jan Wolf s tím, že město hledá možnosti dotací, ale v případě, že je mít nebude, zaplatí rekonstrukci samo. Projekt by měl být hotov letos, v příštím roce město plánuje zahájit samotnou rekonstrukci.

Objekt Kosmosu poblíž centra Fryštátu sloužil jako studentské koleje, ale univerzita smlouvu s bývalým vlastníkem neobnovila a vznikla tam ubytovna (sociální bydlení). Svého času město řešilo i stížnosti na tamní obyvatele a vedení města rozhodlo, že objekt koupí a problematickou ubytovnu zruší.

„Kosmos je v centru města a dá se přebudovat na normální bydlení. Ubytovnu v centru nadále nechceme a ve městě je poptávka po cenově dostupných malých bytech. Proto jsme Kosmos koupili, ubytovna bude zrušena a my objekt přebudujeme na menší byty přednostně pro seniory,“ říká primátor Tomáš Hanzel.

Městu se při koupi objektu podařilo dojednat snížení ceny o více než 4 milióny oproti znaleckému posudku. Město Kosmos koupilo za 30,88 miliónu korun, posudek zněl 35 miliónů.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 31.1.2017