Karviná chce za peníze z Unie zmodernizovat dalších sedm základních škol

Díky evropským dotacím by se již brzy dalších sedm karvinských základních škol mělo dočkat modernizací či rekonstrukcí. Město se rozhodlo využít nových možností a zastupitelé již schválili první z projektů, který se týká ZŠ Dělnická.

Tato škola by ve školním roce 2019-20 měla mít čtyři nové odborné učebny, učebnu pro inkluzivní vzdělávání, kabinety a další zázemí v nově vybudované nástavbě nad pavilonem se školní jídelnou a družinou, projekt řeší také celkovou IT konektivitu včetně napojení školy na internet.

„Pro nové dotační programy EU nyní město připravilo nejen investice do Dělnické, ale máme projekty také pro další školy: ZŠ Prameny, Školskou, U Lesa, U Studny, Borovského a Cihelní. Zastupitelstvem zatím prošla jen Dělnická, další budou předloženy zastupitelům v březnu po dopracování projektových dokumentací. Vždy jde o modernizaci odborných učeben ve školách – přírodovědných, jazykových, řemeslných, pamatujeme i na zázemí pro pedagogy a personál. Provedeny budou bezbariérové úpravy prostor a u všech škol nové napojení na internet,“ přiblížil náměstek primátora Karviné pro oblast školství Karel Wiewiórka.

Město do svých škol investuje pravidelně 

Do karvinských základních a mateřských škol šlo v posledních osmi letech okolo 250 miliónů korun, většinou právě z programů unie a pokladny města.

„Peníze jsme použili na modernizaci budov – proběhla například komplexní rekonstrukce ZŠ Mendelova, která stála více než 80 miliónů, čtyři základní školy byly zatepleny, výrazně jsme zmodernizovali sportoviště u škol. Peníze ale šly také do modernizace výuky – prakticky všechny školy mají multimediální učebny a dobré vybavení počítači, významně zlepšené jazykového vzdělávání, podpořili jsme přírodovědné či technické obory,“ shrnul primátor Tomáš Hanzel s tím, že město využije všech nových možností unie opět v maximální míře, podpora může být až 90 procent.

O Základní školu Dělnickou je ve spádové oblasti Karviné – Nového Města velký zájem a škola nebyla v předchozím plánovacím období zahrnuta do IPRM, město pro ni tedy nemohlo čerpat dotace na stavební úpravy. Zatím žádala o dotace ve spolupráci s městem sama – šlo o projekty zaměřené na rozvoj výuky v karvinských základních školách (jazykové, odborné, PC) a vzdělávání pedagogů.

Karviná má 12 základních škol, které nyní už fungují úspěšně ve spojení se školami mateřskými. Do základních škol dochází asi 4500 žáků. Každoročně město do škol investuje také z vlastních prostředků – jen vloni přišly například prázdninové opravy na 20 miliónů korun.

Jak by podle vizualizace měla vypadat kuchyňka ZŠ U Studny se podívejte zde. Na vizualizaci dílen v ZŠ U Lesa pak zde.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 1.2.2017