Podpoříme lázeňství i krajskou nemocnici, slíbil v Karviné ministr zdravotnicví

Podpora krajské nemocnice, lázeňství a podmínky úhrad zdravotní péče. To byla hlavní témata, která přijel do Karviné s vedením města a nemocnice ve čtvrtek řešit ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Hovořilo se například o novém indikačním seznamu lázeňské péče, který vstoupí v platnost v lednu příštího roku. Lázně tak budou mít jistotu podpory. Minulá vláda totiž proplácení lázeňské péče výrazně omezila a Léčebna v Karviné-Darkově tak musela na dva roky dokonce zavřít.

„Považuji to za absolutní faul, který se v předchozí vládě stal. Úbytek objemu péče byl v mnoha lázních přes padesát procent. Jsem rád, že jsme v letošním roce podepsali memorandum s pojišťovnami, které lázně začaly opět podporovat,“ říká ministr Němeček.

Karvinské lázně jsou ve městě jedním z významných zaměstnavatelů a jsou také symbolem města. Primátor Karviné Tomáš Hanzel proto kroky současné vlády vítá. „Díky podpory senátora Radka Sušila, který podal ústavní stížnost, podpory současného ministra zdravotnictví a vlády, se podařilo české lázeňství stabilizovat. Lázně se nadechují a naše lázně v Darkově se budou postupně otevírat pacientům, což velmi vítám,“ komentoval primátor.

Podpora čeká i krajskou nemocnici

Na toto téma ministr diskutoval s vedením nemocnice i přítomnými lékaři. Například vedení města za poslední čtyři roky podpořilo krajskou nemocnici v Karviné-Ráji částkou okolo tří miliónů korun. Finanční pomoc přislíbil i ministr.

„Chceme, aby tato zařízení byla státem podporována například formou dotací na investice, rozvoj, aby zde byla péče spravedlivě uhrazena. Dostal jsem informace od vedení nemocnice, že se výrazně zlepšila ekonomická situace. Pro příští rok plánujeme v rámci úhradové vyhlášky finanční posílení, aby mohly být navýšeny platy zaměstnanců,“ doplnil ministr.

Po jednání s vedením města a krajské nemocnice se ministr přesunul do soukromé Hornické nemocnice, kde slavnostně otevřel zrekonstruované ortopedické oddělení. O tom jsme již informovali.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 11.9.2014