Nešiřte poplašné nebo „zaručené“ zprávy, vyzývají policisté karvinskou veřejnost

„Po Karviné jezdí polský řidič a mladé slečny láká do auta, jelikož se ztratil, ale po chvíli začne s perverzními návrhy,“ – tak začíná čerstvé úterní varování jednoho z našich fanoušků na facebookových stránkách Karviná – město, které žije. Mezi lidmi se pak zpráva šíří a pochopitelně vyvolává obavy, mnohdy ovšem zbytečně.

Ihned po zveřejnění tohoto varování se naši administrátoři ptali dotyčné, zda byla událost hlášena na policii, odpověď byla, že ano. Skutečnost je však přesně opačná. Žádné karvinské Obvodní oddělení o ničem neví.

„Žádné takové oznámení jsme skutečně nepřijali, přesto se takovým oznámením i na sociální síti musíme zabývat. Takové neověřené nebo jen částečně ověřené informace mohou vyvolat nekontrolovatelnou paniku. Velmi často pak lidé k příspěvkům ještě přidávají další a další „zaručené“ zprávy, které ve skutečnosti vůbec nejsou pravdivé a z toho vzniká taková nenápadná, ale docela nebezpečná situace, kterou je velmi obtížné uvést na správnou míru. V trestní rovině – lidé, kteří záměrně šíří prostřednictvím kyber prostoru zprávy, které jsou nepravdivé a mohou vyvolat vážné znepokojení alespoň části obyvatelstva může se dopustit přečinu šíření poplašné zprávy,“ upozorňuje policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Mluvčí také dodala, že naše stránky policisté pravidelně monitorují, jelikož se díky nám podařilo vypátrat již spousty osob a jsme také nápomocni při řešení těchto situací. Je také na místě upozornit všechny, že pokud se skutečně s výše uvedeným případem nebo jinými někdy setkáte, neváhejte se okamžitě obrátit na policisty a ne na sociální síť.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 27.7.2016