Letní kino po rekonstrukci nabídne větší komfort divákům i umělcům

Už v příštím roce by se mohli karvinští diváci dočkat lepšího komfortu v letním kině, na kterém se za jeho pětačtyřicetiletou historii již podepsal zub času. Město se proto společně s Městským domem kultury rozhodlo objekt opravit. Letní kino v parku Boženy Němcové promítá vždy od července do konce srpna. Jeho kapacita je 1820 míst a nabízí nejen projekce filmů, ale i různé kulturní a společenské akce. Areál je provozován od roku 1968. Za tu dobu proběhly pouze rekonstrukce elektrického rozvaděče, rekonstrukce WC a prostor bufetu. Stavebně je objekt ve stavu odpovídajícím době užívání, z hlediska současného využívání však nevyhovujícím. Pod hlediště zatéká, zdi jsou velmi silně zasaženy plísní, také okna a dveře jsou v původním stavu a na promítací ploše jsou viditelné nerovnosti a kazy. Zázemí pro umělce pak neodpovídá dnešním hygienickým požadavkům.

Rekonstrukce je nutná, kino bude komfortnější

Stavební dokumentace pro provedení stavby je připravena a pokud vše půjde podle plánu, mohli by se diváci lepšího komfortu dočkat do konce sprna příštího roku. „Celkové náklady na rekonstrukci budou cca 30 miliónů korun, dotace bude 40% z Evropské Unie,“ upřesnila mluvčí města Šárka Swiderová.

Původní lavičky budou vyměněny za sklopná sedadla. V prostoru před hledištěm bude vytvořeno 11 míst pro stání vozíčkářů, rovněž bude vybudován bezbariérový přístup, ve střední části tribuny bude vytvořen prostor 3×2 m pro zvukaře. Rekonstrukce zázemí zahrnuje například modernizaci stávajících šaten a sociálního zařízení, novou elektroinstalaci, omítky, malbu, okna, dveře a podobně.

Budou rekonstruována stávající vstupní schodiště. Z důvodu zatékání dešťových vod do objektu pod hledištěm bude proveden odkop objektu zázemí tribuny a bude provedena nová hydroizolace stěn a stropu s odvodňovací drenáží a novými a krycími vrstvami.

Kino mělo být původně zastřešeno, na to však momentálně nejsou finance. „Samozřejmě bychom o to jako provozovatel a organizátor akcí velmi stáli, ale víme, že to v této fázi bohužel není reálné. Věřím však, že se podaří realizovat alespoň částečné zastřešení v další fázi úprav letního kina,“ dodala ředitelka Městského domu kultury Olga Humplíková.

Téměř žádné filmy na projekci

Jelikož je kino vybaveno analogovými 35mm projektory, je v dnešní digitální době problém seznat filmy pro projekce. Nové filmy jsou totiž už jen na digitalních kopiích. Městský dům kultury se souhlasem města zpracoval a podal žádost o dotaci z Fondu kinematografie, kde by chtěl získat alespoň částečný finanční příspěvek na digitalizaci kina.

„V minulých letech se nám promyšlenou dramaturgií dařilo zvyšovat návštěvnost letního kina a naše letní kino patřilo pokud jde o návštěvnost k nejúspěšnějším letním kinům u nás. Největším diváckým úspěchem posledních let byla v roce 2011 půlnoční premiéra filmu Harry Potter – Relikvie smrti 2. část s 1058 platícími diváky. V tomto roce jsme již pro nedostatek zajímavých titulů na 35mm museli snížit frekvenci projekcí ze čtyř na dvě týdně a doslova nemáme  co promítat. Rádi bychom na úspěchy minulých let navázali, proto se již delší dobu snažíme o podporu digitalizace a opravu letního kina,“ dodala Humplíková.

FOTO: Letní kino | Milan Haluška