Karviná udělila čestné občanství Josefu Ščerbovi, telegrafistovi bombardovací perutě

Čestným občanem Karviné in memoriam se čtvrtečním rozhodnutím Zastupitelstva města stal člen československé bombardovací perutě RAF ve Velké Británii, plukovník Josef Ščerba.

Letos v květnu Josef Ščerba dostal od města spolu s dalšími šesti karvinskými účastníky bojů za druhé světové války Pamětní medaili města Karviné, která byla udělena k 70. výročí konce války. Primátor předá občanství potomkům plukovníka Ščerby v nejbližší době.

Josef Ščerba se narodil v březnu 1917 v Orlové, zemřel v roce 2000. Josef Ščerba byl za druhé světové války členem 311. bombardovací československé perutě RAF ve Velké Británii. Díky svým zásluhám byl nositelem celé řady vyznamenání – Československého válečného kříže, Československé medaile za chrabrost před nepřítelem nebo třeba britské medaile The 1939-1945 Star.

Jako telegrafista bombardéru RAF přežil sestřelení nad mořem na konci prosince 1941 spolu s dvěma kolegy – budoucím generálmajorem, tehdy kapitánem a prvním pilotem letadla Aloisem Šiškou a střelcem Pavlem Svobodou. Na začátku ledna 1942 se po přistání u nizozemského města Petten dostali do německého zajetí. U města Petten jim byl v roce 2013 odhalen památník. O jejich strastiplné cestě napsal Stanislav Vincour knihu Smrt ve vlnách Atlantiku.

Ze zajetí se dostal v září 1944 a poté pobýval v Británii, odkud se domů vrátil v roce 1945. Po válce pracoval v Praze pro armádu, byl ale v roce 1949 propuštěn a poté pracoval hlavně jako dělník, domů na Těšínsko se vrátil v roce 1950. Kromě válečných zásluh se Ščerba už v důchodovém věku výrazně podílel také na rozvoji dobrovolných požárních sborů v Karviné, pracoval mj. jako referent pro civilní a požární ochranu.

V roce 1985 se přestěhoval do Kutné Hory, poté do Prahy. Rehabilitován byl v roce 1990 a poté povýšen do hodnosti plukovníka.

Dalšími šesti nositeli čestného občanství města jsou prezident Tomáš Garrigue Masaryk, politik, novinář a legionář Jožo David, básník Petr Bezruč, prezident Ludvík Svoboda, plukovník Rudé armády Šarvaš Aznaurjan a tenista Radek Štěpánek (ten od ledna 2013). Karviná od listopadu 1989 uděluje čestné občanství teprve podruhé.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 5.11.2015