Karviná soutěží o nejkrásnější městskou alej

Téměř 200 nádherných sakur již 20 let vždy na jaře zdobí karvinskou hlavní tepnu – třídu 17. Listopadu. Barevná alej těchto původně japonských stromů nyní bojuje v soutěži o nejkrásnější městskou alej.

Hlas karvinské sakurové aleji mohou lidé poslat na internetových stránkách Alej roku 2014. Soutěž pořádá nezisková organizace Arnika.

„Město první stromy vysadilo zhruba před 20 lety, poslední velká revitalizace proběhla před 4 lety, ale stromy průběžně ozdravujeme a pečujeme o ně. Alej vyžaduje poměrně náročnou péči, ale té karvinské se daří dobře,“ dodala mluvčí města Šárka Swiderová.

Sakura aneb Prunus serrulata „Kanzan“ (třešeň pilovitá) je původně z Japonska a Číny, od roku 1913 se začala vyskytovat i v Evropě. Má výšku 7-10 m, šířku 5-8 m, květy jsou plné (23-28 korunních lístků), v poupěti tmavě růžové, po rozvití světle růžové. Květe na přelomu dubna a května. Citlivá je na houbové poškození kmene a posypovou sůl. Jedná se o krátkověkou dřevinu.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 22.10.2014