Karviná rozdělí téměř čtyři milióny korun na sociální služby

Karvinští zastupitelé na svém úterním zasedání schválili rozdělení téměř čtyř miliónů korun potřebným sociálním organizacím a spolkům, které svými službami doplňují servis sociálních služeb poskytovaných městem a pečují především o zdravotně postižené osoby.

Rada města už v únoru schválila příspěvky do 50 tisíc, zastupitelstvo pak v úterý rozhodlo o dotacích nad 50 tisíc korun.

„Rozděleno je zatím okolo tří miliónů, pro letošek zbývá necelý milión k rozdělení na podzim,“ dodala mluvčí města Šárka Swiderová.

Peníze letos půjdou na terénní programy i provoz potřebných zařízení. Na práci denního stacionáře pro dospělé osoby se zdravotním postižením, na protidrogovou prevenci u mládeže i dospělých, nízkoprahová zařízení pro děti a mládež nebo činnost občanské poradny.

„Pravidelně přispíváme na naše občany umístěné v zařízeních pro seniory či handicapované mimo Karvinou. Peníze od města ve většině případů umožní další existenci takových potřebných služeb a zařízení, protože stát neustále výrazně snižuje příspěvky,“ komentoval rozhodnutí rady a zastupitelstva primátor Tomáš Hanzel s tím, že město financuje více než dvaceti milióny také vlastní sociální služby, které se pravidelně starají o seniory i nemocné osoby každého věku.

Příspěvek více než 40 tisíc korun dostane například Adra, která ve městě provozuje sociální šatník. Celkem 48 tisíc pak dostane oblastní Červený kříž na dopravu starších a handicapovaných osob, peníze jdou na volnočasové aktivity zdravotně postižených nebo těžce nemocných organizované jejich svazy a zájmovými sdruženími (příspěvky od 6 do 30 tisíc dostanou kardiaci, onkologicky nemocní, mentálně postižení, slabozrací a nevidomí, diabetici apod.).

Krajský domov pro seniory a lidi se sníženou pohyblivostí v Karviné dostane celkem téměř půl miliónu korun, Slezská humanita 60 tisíc také na péči o karvinské seniory, podobně dostanou příspěvek tři zařízení v Orlové. Společnost Galaxie má od města na provoz stacionáře pro dospělé 110 tisíc, Eunika na podobné zařízení 100 tisíc, centrum Kontakt pracuje s lidmi v tíživé sociální situaci tak, aby ji dokázali řešit sami a město jim na práci letos dá 150 tisíc, podobně Občanská poradna Karviná bude mít od města 120 tisíc.

Azylový dům Sára v Petrovicích dostane 70 tisíc. Klub On-line Karviná pracuje s ohroženými skupinami dětí a mládeže ve vyloučených lokalitách a dostane letos 80 tisíc, 250 tisíc jde na práci s karvinskými rodinami a dětmi místnímu Sluníčku.

Autor: Milan Haluška | Ilustrační foto | Vydáno: 18.3.2014