Hrabě Larisch na zámku Fryštát zahájí sezónu

Po zimním omezeném provozu se v sobotu 29. března naplno otevřou brány karvinského zámku Fryštát. Lidé si tak budou moci prohlédnout nejen klasické a speciální okruhy, ale v rámci zahájení hlavní sezóny si užijí také bohatý doprovodný program.

Brány zámku se otevřou úderem desáté dopolední. Správa zámku připravila divadelní představení ze zámeckého života během prohlídek a průvodkyně budou navíc v dobových kostýmech.

O půl druhé se mohou lidé těšit na inscenovaný příjezd hraběte Larische, který brány zámku slavnostně otevře za doprovodu fanfár. Od 14 do 17 hodin se budou moci návštěvníci, kteří si už zámek prohlédli, projet zdarma kočárem. Musejí si však uschovat vsupenku ze zámku.

Měšťanské bydlení i vzácné gotické fresky

Oba tradiční zámecké okruhy seznamují návštěvníky s bydlením a životním stylem české aristokracie od renesance po secesi. Nejvýraznější zastoupení mají sbírky a nábytek posledních majitelů zámku, kterými byli Larisch-Mönnichové.

Mezi zlaceným a bohatě intarzovaným nábytkem, starým porcelánem, benátským a starým křišťálovým sklem, vzácnými rukopisy, prvotisky, stříbrnými servisy, uměleckými obrazy a vzácnými koberci zejména vynikají barokní tapiserie utkané v 17. a 18. století v belgických a francouzských manufakturách.

K tomu nabídne zámek také další trasu, kdy se spojí zámecká prohlídka s průchodem panskou oratoří do přilehlého kostela, kde kromě historie kostela dostanou návštěvníci informace také o vzácných gotických freskách ze života svatých Kateřiny a Barbory, objevených před dvěma lety.

Poslední, také tradiční okruh je galerijní. V zámeckém křídle Lottyhaus představuje ukázky českého výtvarného umění 19. století ze sbírek Národní galerie Praha. Vystaven je zde například Mikoláš Aleš, Václav Brožík, Antonín Hudeček, Jaroslav Čermák, Antonín Chittussi, Antonín Slavíček, Jan Preisler, Karel Špillar a další.

ČASY PROHLÍDEK

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 19.3.2014