Karviná chce zatopit sběračům kovů, slibuje si méně vandalismu

Vyhlášku o nakládání s odpady se po vzoru Bohumína chystá upravit také Karviná. Město chce tímto krokem minimalizovat škody nejen na veřejném majetku a zamezit tak sběračům kovů a zlodějům separovaného papíru si vydělávat leckdy i stovky tisíc korun nelegálně.

Podle primátora města Tomáše Hanzla by obec měla mít možnost určit místa, kde smějí výkupny druhotných surovin být. Město je nechce například na sídlištích nebo v non-stop režimu.

„Obec může již dnes stanovit obecně závaznou vyhláškou povinnost pro fyzické osoby odevzdávat kovy a papír do sběrného dvora technických služeb, ale aby obecně závazná vyhláška byla efektivně vymahatelná, musí Ministerstvo životního prostředí novelizovat vyhlášku o podrobnostech nakládání s odpady. Ze sběrného dvora bychom pak my odevzdali suroviny do sběren. Máme už pozitivní odezvu z ministerstva životního prostředí a předpokládáme, že nám vyhoví,“ sdělil primátor.

Sběrači způsobují miliónové škody

Jen v loňském roce jsou škody cca milión korun. Sběrači kradli opakovaně měděné okapy a parapety z historické budovy radnice nebo kovové výpustě kanálů. Město například řešilo i případ sběrače kovů, který byl schopen nakrást a do sběrny odevzdat v průběhu dvou měsíců kovy za téměř 150 tisíc korun, a to pobíral dávky v hmotné nouzi.

„Je třeba to řešit, a to razantně. Jsme si vědomi toho, že jdeme v návrhu vyhlášek na hranu zákona, ale musíme se už konečně ozvat a sami něco udělat i za cenu toho, že třeba půjdeme k soudu. Je třeba diskutovat a upozorňovat na problém i takto radikálně, protože je nutné změnit zákony tak, aby chránily nás – obce, ale i majetek všech lidí,“ dodal primátor s tím, že by rád připomněl hazard.

„Obce také musely křičet a zakazovat videoterminály, které povoloval stát, musely se soudit, aby se konečně změnil zákon. Karviná měla svého času zákazovou vyhlášku proti požívání alkoholu na veřejných místech, kterou nám zrušilo ministerstvo vnitra, ale dnes ji zase máme, prostě se o tom mluvilo a obce konaly, a stát byl nucen konečně změnit zákony,“ připomněl primátor.

O pomoc město prosilo i kraj

Město před časem požádalo radu kraje o zákonodárnou iniciativu tak, aby zákon stanovil, kdo přesně smí a za jakých podmínek provozovat sběrny druhotných surovin. Měly by to být obce nebo organizace jimi zřizované. Už dnes existuje katalog toho, co se do sběren vozit nesmí, prokazovat kterékoli ze stran úmysl toto porušit je obtížné. Stejně tak bez ohlášení není možné sběrny kontrolovat.

„Vloni provedl magistrát 5 kontrol, v jednom případ prokázal provinění. Pokuty uděluje Česká obchodní inspekce, které magistrát případ postoupil – provozovatel dostal sankci 20 tisíc korun. V Karviné je 9 sběren,“ uzavřela mluvčí města Šárka Swiderová.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 29.4.2014