Města na Karvinsku dají práci dlouhodobě nezaměstnaným, budou čistit ulice

Stovky veřejně prospěšných pracovníků přibudou v Karviné, Havířově a Bohumíně. Všechna tři zmíněná města se na tom v minulých dnech dohodla s Úřadem práce. Tímto krokem chtějí města potrestat zneužívání sociálních dávek.

„Chceme především potrestat ty, kteří zneužívají sociální dávky, vyhýbají se jakékoli práci a stát jim velkoryse platí bydlení na ubytovnách. Zatímco současní veřejně prospěšní pracovníci mají tuto práci za odměnu a perou se o ni, tak většina ze tří stovek nezaměstnaných, které teď v našich městech zaměstnáme, ji budou mít za trest,“ shodli se primátoři Karviné a Havířova Tomáš Hanzel a Zdeněk Osmanczyk a starosta Bohumína Petr Vícha.

V rámci technických služeb dnes pracuje v Karviné za minimální mzdu 39 lidí a smlouvu mají do konce září, v červnu k nim přibude dalších 15 (celkem 54) a cílový stav pro letošní rok by mohl být 150 lidí za minimální mzdu refundovanou státem v rámci VPP. Dalších 32 lidí má pod sebou přímo město v rámci dobrovolné veřejné služby. Ti pracují zadarmo, město jim poskytuje stravenku v hodnotě 100 Kč za šestihodinovou směnu.

Stát zajistí mzdu a pojištění pro VPP. Úřady spolu s ÚP podle předem daných kritérií vyberou vhodné pracovníky. Podmínkou pro to, aby se nezaměstnaný stal VPP, je minimálně rok v evidenci ÚP a pobírání dávek v hmotné nouzi. Všechna tři města už zkušenosti s VPP dlouhodobě mají a všude se tato pomoc osvědčila.

Příprava si vyžádá náklady

„Nás to bude stát odhadem dva milióny korun, protože musíme připravit zázemí a všechny nové pracovníky vybavit pomůckami a dát jim také dozor, ale bude to mít rychle dvojí pozitivní efekt. Na městě bude vidět, že je čistší a upravenější, protože ti lidé udělají kus práce. Ale máme také zkušenost, že mnozí z těch, kteří jsou evidovani na úřadu práce, chtějí pracovat, že jim prospívá pravidelný režim a že si zase osvojí pracovní návyky,“ dodal primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Tito lidé budou udržovat zeleň, čistit chodníky, sbírat odpadky, uklízet po městských akcích a udržovat dětská hřiště a pískoviště v čistotě. Ještě letos by v Karviné rádi nabídli veřejně prospěšné práce také školám a jiným příspěvkovým organizacím, a to na úklid, údržbu zeleně a okolí budov škol.

Za Karvinou jsou náklady zhruba 1 milión korun na základní zázemí pro nové pracovníky u technických služeb (nové šatny, sociální zařízení, pomůcky pro práci), plus půl miliónu na technický dozor (dva směnoví mistři) – tyto lidi chce město vybrat také na Úřadu práce.

„Roční provozní náklady by pak dělaly dalšího půldruhého miliónu korun, plus mzdy pro VPP by hradil stát prostřednictvím ÚP. Před několika lety město postupovalo podobně a zaměstnalo nejprve jako VPP bývalého celníka, který vedl směny. Dnes je on zaměstnancem města a stará se o pracovníky na veřejné službě, což město stojí zhruba 480 tisíc ročně, ale VS ušetřila městu statisíce za likvidaci černých skládek, to bychom jinak museli platit firmám,“ dodala mluvčí města Šárka Swiderová s tím, že náklady na jednu sílu VPP v létě jsou přibližně 1350 korun v zimě 2000 korun v zimě, měsíční náklady na provoz zázemí 20 tisíc.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 28.4.2014