Hornické slavnosti sklidily obrovský úspěch, padlo i několik rekordů

Program Hornických slavností OKD v Karviné, který nabídl hvězdy české a slovenské hudební scény, nevšední karnevalový průvod i výstavu důlní techniky, přilákal přes sychravé počasí rekordních 25 tisíc návštěvníků. Padly i mnohé další rekordy – na akci vystoupil největší počet kapel v historii, charitativní akce Barborky přinesla nejvíce prodaných buchet ve prospěch hornických sirotků a podle předběžných odhadů se vypilo více piva než kdy dříve. Primát získal také Karnevalový průvod, ve kterém se prezentovaly neziskové organizace podporované Nadací OKD. Jeho hlavní atrakcí byl sedmimetrový anděl, největší pohyblivá loutka v Česku. „V průvodu se spolu s profesionály na alegorických vozech, na chůdách či v obřích loutkách prezentovalo 21 neziskových organizací a také asi 200 lidí z řad veřejnosti, takže byl i ještě pestřejší než loni,“ řekl ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.

Slavnosti zahájila jako tradičně bohoslužba, po ní už následovalo jen veselí. Na hlavní hudební scéně sklidili největší aplaus Tomáš Klus, Richard Müller a Věra Špinarová, diváci ale aplaudovali také hornické dechovce nebo artistům na chůdách. Mnohé návštěvníky zaujaly produkty chráněných dílen podporovaných Nadací OKD, které se představily v nadačním městečku. Mimořádný úspěch sklidila stejně jako loni výstava důlní techniky – firma prezentovala vybrané části nejmodernějších těžebních technologií, do kterých investovala v posledních čtyřech letech přes 11 miliard korun. Horníci mohli díky výstavě svým dětem a manželkám ukázat, že už dávno nepracují s lopatami a sbíječkami, ale především s moderními stroji světové úrovně ovládanými počítači.

Zhruba na dvojnásobek oproti loňsku vzrostly také tržby z charitativní akce Oslaďte život dětem, kterou uspořádalo Občanské sdružení svatá Barbora. To financuje vzdělávání, volnočasové aktivity a zdravotní péči hornických sirotků. Koláče a buchty, které do soutěže věnovali lidé z celého Karvinska, šly rychle na odbyt. „Výtěžek z dnešní akce je jen zlomkem našich příjmů, největšími částkami nám pomáhá hlavně společnost OKD. Ale i tak bylo od místních velmi milé, že přinesli tolik buchet a další je pak v charitativní akci koupili. Hlavně nás těší, že díky důrazu na bezpečnost se snižuje počet úrazů a tedy i dětí, o které se staráme,“ řekla šéfka výboru maminek Marta Szamaránská.

Sobotu přitom poznamenal ještě před začátkem slavností důlní otřes, který se projevil také v některých částech Karviné. Obyvatelé města dali svou účastí najevo respekt k nové politice společenské odpovědnosti OKD. Firma v posledních letech výrazně investuje nejen do nových strojů, ale také do bezpečnosti a podpory regionu.

Vladislav Sobol, mluvčí OKD, a.s.