Zachraňovali, když ostatní jen přihlíželi. Primátor města je za statečný čin ocenil

Ze tří šestnáctiletých studentů Střední školy techniky a služeb by si lidé měli vzít příklad. Když šli kluci koncem května ze školy domů a čekali na autobus, stali se svědky dopravní nehody, kdy řidička na označeném přechodu v Karviné srazila tři předškoláky. Kluci neváhali a pomáhali.

Nehoda se stala 27. května na přechodu u házenkářské haly v Karviné-Novém Městě. O této události jsme vás informovali.

„Okamžitě jsem volal záchranku, do jejího příjezdu jsme se s kamarády Janem Kocourkem a Lukášem Galem snažili pomoci zraněným dětem a učitelce. Nejhůře na tom byl šestiletý chlapec, který měl středně těžké poranění hlavy. Pomohla nám lékárnička řidičky,“ popsal jeden ze studentů Antonín Byrtus, který pochází z Jablunkova a je i členem dobrovolných hasičů v Dolní Lomné.

Ostatní jen přihlíželi

Všechny tři studenty mrzelo, že pomáhali sami a nikdo se neměl odvahu či chuť pomoci. Za jejich čin je pochválili i záchranáři.

„Mrzí nás, že všichni jen přihlíželi, nikdo se k ničemu neměl, všichni jenom projížděli nebo procházeli kolem a nikdo nic nedělal, přitom lidí bylo na místě opravdu hodně. Jsme rádi, že jsme zachovali klid, vše jsme zvládli a využili základy první pomoci, kterou se na škole učíme,“ dodal Byrtus.

Z činu studentů byla překvapena i jejich učitelka Marie Živnarová, která by si přála, aby se v budoucnu takto při podobných situacích zachovali všichni její studenti.

Primátor studenty ocenil

„Jsou to lidé, kteří neváhali a poskytli spontánně první pomoc. Já si myslím, že tyto činy je potřeba ocenit, jelikož nejsou zcela samozřejmé. Kluky na místě pochválili i hasiči a záchranáři, kteří na místo přijeli,“ dodal primátor města Tomáš Hanzel, který studentům předal i drobné dárky.

Děti i s učitelkou jsou v pořádku

Tři sražené děti byly z přípravky ZŠ Družby v Karviné-Novém Městě. Ředitel školy na setkání potvrdil, že děti jsou dnes celkem v pořádku i s učitelkou, která s nimi přechod přecházela. Jedno z dětí již chodí do školy, dvě jsou ještě v domácím léčení.

„I já chci klukům poděkovat a byl bych rád, kdyby je ocenila i  jejich škola, opravdu to byl mimořádný čin. Po té nehodě nám jedna z řidiček, která u přechodu dětem zastavila, věnovala několik reflexních vest, takže teď budou všichni používat při cestách ven s dětmi i vesty,“ uzavřel ředitel ZŠ Družba Jan Pavelka.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 18.6.2014