Vyhlášené karvinské Esíčko obnoveno nebude, není dostatek financí

Vyhlášené chlebíčky, poháry a nejrůznější pochoutky byly před dvaceti lety v Karviné k dostání v bistru Esíčko, které bylo lidmi velmi oblíbené. Obnovit takto vyhlášený podnik chtěla nyní Obecně prospěšná společnost ONKO pomoc Karviná. K otevření provozovny však není dostatek financí.

Vše začalo v roce 2010, kdy se ředitelka ONKA Blažena Monczková vrátila ze semináře v Brně, kde zaslechla, jak funguje sociální podnikání. Poté se procházela v místech, kde dříve Esíčko Esíčko v Karviné bylo, a všimla si jednoho volného prostoru.

„S kolegyní z klubu jsme se domluvily na schůzce s pronajímatelem budovy. Byl velice vstřícný, nápad se mu zdál dobrý, tak jsme se začaly zajímat o sociální podnikání, chodily jsme na různá školení a prohlédly si i nějaká stravovací zařízení,“ říká ředitelka Monczková.

Měla to být jídelna v příjemném prosřtědí

V nabídce by nechyběla nejen tradiční slezská, regionální jídla s možností odnést si domů teplé jídlo, levnější, zdravější. Esíčko mělo být zcela nekuřácké a zaměstnalo by hlavně ženy s onkologickou diagnózou.

„Esíčko nemělo být pouze prodejnou a jídelnou. Na jeho provozu se měla podílet činnost cateringová, posun aktivit do okrajových oblastí Karviné, do kina Centrum a podobně,“ dodala Monczková.

Projektu pomohlo město i další sponzoři

Na jaře roku 2012 oslovil tento projekt vedení Nadace OKD. Projekt Bistro Esíčko byl podpořen částkou 300 000 kroun. Koncem roku pak na bistro přispělo i město.

„Finanční výsledek koncertu, tedy veřejná sbírka, část dotace NOKD i pomoc Statutárního města Karviná z Fondu primátora nemohla zajistit to, že by mohla provozovna začít fungovat,“ upřesnila Monczková.

Rok 2013 byl klíčový v dalším rozhodování. Byly připraveny i různé krizové scénáře, například zmenšení provozovny a menší počet zaměstnanců. V červnu byl však projekt ukončen a ONKO vrátilo všechny přidělené dotace – zkrátka nebylo dost financí na realizaci.

FOTO: Ilustrační | Milan Haluška