Ve městě začala výsadba stromů na přání

V jednotlivých městských částech Karviné začali zahradníci vysázet stromy, které jsou jednak náhradní výsadbou za stromy pokácené, ale jednak poprvé jde o desítky stromů, které si přáli přímo občané.

Lidé si v rámci projektu Stromy pro Karvinou mohli v loňském roce vybrat místo, kde a jaký strom bude zasazen. Radnice slíbila realizovat výsadbu postupně v příštích až pěti letech.

„Do ankety se nám sešla stovka realistických přání. První stromy už jsou vysazeny. Počítáme také s novou výsadbou stromu v anketě nejpopulárnějšího – sakury. Zatím zdobí okolí třídy 17. listopadu a prostranství před novým magistrátem v centru, ale chceme jich vysázet víc,“ připomněl iniciátor ankety, náměstek primátora Karviné Miroslav Hajdušík.

V městské části Mizerov přibudou na přání nové javory, borovice, habry a dub, v Hranicích už roste několik lip, ale také opět borovice nebo javory. Kde a jaké stromy budou zasazeny mohou občané najít na interaktivní mapě na stránkách www.stromyprokarvinou, kde jsou kolečky vyznačeny plánované výsadby, šedé kolečka pak znamenají, že v daném místě se vysazovat nemůže.

Samozřejmostí je i náhradní výsadba za pokácené stromy

Jako náhradní výsadbu zasadili nyní zahradníci borovice a více než desítku rododendronů v Poštovní ulici nedaleko centra Fryštátu, několik rododendronů už roste na novém veřejném prostranství před jednou z budov magistrátu také v centru města. „Kromě toho vysadí město v příštích dnech ještě okolo dvacítky jiných už dříve plánovaných nových stromů a desítky keřů v městských částech Ráj, Nové Město, Hranice a Mizerov,“ doplňuje mluvčí města Šárka Swiderová.

Podle mluvčí bude během května také nezbytné ozdravit stromy v zámeckém parku. „Jde o nutný proces a pokud bychom to neudělali, poškozené a nezdravé stromy by mohly být nebezpečné svému okolí. Samozřejmostí jsou tedy důkladné expertizy a povolení. Jde o břízy, smrky, jasany, vždy jsou to stromy vysoké okolo 20 metrů, značně poškozené, které bohužel vyžadují pokácení,“ uzavřela mluvčí.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 10.5.2016