Digitální třídu vybavenou dotykovou obrazovkou a tablety, využívá karvinská ZŠ Borovského. V moderní třídě žáci společně s učiteli používají aplikace a vytvářejí interaktivní materiály pro výuku, navíc jako první v Moravskoslezském kraji.
Škola se totiž zapojila do projektu Škola dotykem, který získal záštitu Ministerstva školsví, mládeže a tělovýchovy. Zkoumat má vlivy a přínosy dotykových technologií ve výuce. Realizátorem projektu je nezisková organizace EDULAB a společnost Samsung, která škole tablety a veškeré technologie poskytla na své náklady.
Ve třídě se v rámci tohoto projektu učí 22 žáků 7.B. Mezi vyučovanými předměty je například český jazyk nebo matematika. Škola má v plánu výuku rozšířit o další předměty.
„Neznamená to však, že by děti v každé hodině dostaly jen tablety. Samozřejmě to budeme prokládat s klasickou výukou,“ říká ředitel školy Libor Stáňa s tím, že nejoblíbenější činností dětí je tvorba krátkých reportáží a procvičování učiva pomocí aplikací.
Tablety ve výuce v rámci projektu Škola dotykem používá celkem 12 škol po celé republice.
„Naše společnost v rámci svých aktivit v oblasti společenské odpovědnosti dlouhodobě podporuje projekty zaměřené na vzdělávání a zavádění nejnovějších technologií do běžné výuky. Proto bychom rádi právě v rámci projektu Škola dotykem pomohli při vytváření vhodných podmínek pro modernizaci školství v České republice,“ doplnila manažerka společnosti Samsung Zuzana Zelenická.
„Digitální technologie jsem se během své učitelské praxe snažil využívat co nejčastěji. Žáci nový přístup přijali s radostí. V každodenním životě chytré telefony a tablety používáme zcela běžně, nevídím proto důvod, proč bychom je při vstupu do třídy měli vypínat a tvářit se, že neexistují. Rychlý přístup k informacím, kreativita a interaktivní vyučování jsou synonyma moderní školy. Při tom všem nesmíme zapomínat na osobnost učitele, která je ve škole nenahraditelná,“ uzavřel Michal Orság, učitel a projektový manažer neziskové společnosti EDULAB.
Autor: Milan Haluška | Vydáno: 6.10.2014