V Karviné proběhlo Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu

Šest stovek mažoretek z celé republiky se o víkendu 30. až 31. května sjelo na karvinský zimní stadion, kde pod taktovkou domácích mažoretek Michelle proběhlo již po čtvrté Mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu.

Zahájení sobotního i nedělní finálového kola formací v Karviné bylo i letos ozdobeno krojem horníků, tak typickým pro zdejší kraj.

„Ke Karviné patří uhlí a k uhlí horníci. Na slavnosti si oblékáme parádní, sváteční havířské uniformy. Jejich základní barva je černá a doplňky (kravata, lampasy, nášivky) v barvě zelené. Mažoretky mají kostýmy  pestré a blýskavé. Jako vlajkonoš nosím prapor Kroužku krojovaných horníků Dolu František Horní Suchá. Velice nás potěšilo, když nás oslovili Polákovi, zástupci mažoretek Michelle Karviná,“ řekl vedoucí kroužku Rostislav Grim.

Karvinského Mistrovství ČR se zúčastnilo 600 mažoretek z celé České republiky, 47 mažoretkových skupin (Blatná, Brodek u Přerova, Bílovec, Bystřice, Havířov, Hlučín, Hradec nad Moravicí, Moravská Nová Ves, Náchod, Opava, Ostrava, Písek, Praha, Přerov, Přeštice, Studénka, Štěnovice, Teplice, Valtice, Zakřany, a domácí Michelle Karviná). Všichni zde bojovali o tituly Mistrů a hlavně o postupy na Mistrovství Světa, které se na konci srpna koná v Praze, Grand Prix, které se uskuteční 20.- 21.6.2015 v Chorvatsku a také na Mistrovství Evropy, které se koná v Polsku.

Karvinské mažoretky Michelle si z tohoto Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu vezou zatím největší úspěch v historii svého klubu – získaly 6 zlatých, 2 stříbrné a 6 bronzových medailí a tím si zajistily i přímý postup na Mistrovství světa. Největší úspěch letos zaznamenaly ve velkých formacích, kdy nejmladší děvčata v kategorii Kadetky (7-11 let) získala titul MISTRYNĚ ČR v hůlce a titul VÍCEMISTRYNĚ ČR v pom-pon (třásně). Starší děvčata v kategorii Juniorky (11-14 let) získala tituly II.VÍCEMISTRYNĚ ČR jak v hůlce tak v kategorii pom-pom. Nejmenší děvčátka, kterým je 4-6 let, získala nejméně oblíbené 4. místo.

Na Mistrovství nechyběl například ředitel mezinárodní federace mažoretkového sportu Josef Doležel, který pochválil karvinskou organizaci celé soutěže. „Jsem rád, že se finále koná právě zde, hlavně kvůli komfortním prostorovým podmínkám, zázemím pro soutěžící a velkou kapacitou tribun pro návštěvníky. Také mě potěšil zájem vedení Karviné, které se také nemalou měrou podílí na podpoře nového, moderního sportu. Rád jsem se seznámil s náměstkem primátora, panem Karlem Wiewiórkou, který přislíbil podporu města pro další roky,“ Josef Doležel.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 7.6.2015