Ubytovací byznys musíme zarazit, shodli se ministři na návštěvě Karviné

Do problémových lokalit v Karviné-Novém Městě přijeli v pátek dopoledne ministr vnitra Milan Chovanec, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a policejní prezident Tomáš Tuhý. Všechny zajímalo několik témat – nepřizpůsobiví občané, kriminalita s nimi spojená a ubytovací byznys.

Ministři po krátké návštěvě karvinské radnice zavítali do Makarenkovy ulice, která patří do problémových lokalit. Zde si povídali s místními obyvateli hlavně o životních podmínkách.

Jedna z místních obyvatelek Anna Malečková, která v lokalitě žije od roku 1989, poukazovala na problém vysokých nájmů a bezpečnosti.

„Kde máme na ty nájmy brát, já mám důchod 5307 korun, manžel si nyní zažádal o předčasný důchod a shodli jsme se, že zřejmě budeme muset jít bydlet na nějaký městský byt. Ještě k tomu se tady bojíme bydlet, bojím se jít se smetím. Jsou tomu dva měsíce, co mě při cestě z nemocnice přepadl Rom a chtěl kabelku, peníze i mobil,“ svěřila se.

Neházejte vinu jen na Romy

Těmito slovy začala rozhovor další z místních obyvatelek Margita Kraková. Vadí ji především neustálé házení viny za nepořádek na Romy.

„Ten nepořádek tady dělají feťáci a nejen Romové, ale i bílí. Nemůže se ukazovat jen na Romy. Nedostávají práci, musejí jen sbírat papírky,“ řekla v rozhovoru.

Ubytovací byznys musí skončit

Po prohlídce Makarenkovy ulice ministři zamířili na nedalekou ubytovnu Předvoj, kde se zástupci ubytovny a města řešili ubytovací byznys, který stát v současné době podporuje. Podle ministra vnitra Milana Chovance je potřeba přijmout zákony tak, aby stát nevyhazoval peníze z kapsy a tento byznys zarazil.

„Nechceme napomáhat pseudopodnikatelům bohatnout a naopak chceme pomoci těm lidem začlenit se do společnosti, pomoci jim najít práci například ve veřejném sektoru a v rámci veřejně prospěšných prací. Pak to bude skupina, o kterou se musí stát postarat. Není možné, aby někdo platil za byt 8000 korun, když jeho cena je 1000 korun,“ sdělil po návštěvě ubytovny ministr Chovanec.

Dle něj jsou to opatření, které musí stát rychle přijmout. Premiér Bohuslav Sobotka již například zadal úkol několika ministrům připravit legislativní změny s tím, že do třech měsíců by měla být hotova zpráva pro vládu, jak se bude ve změnách postupovat.

Naděje pro lepší život

Podle primátora Tomáše Hanzla město vnímá jako velký problém to, že lidé vidí, že se jim žije špatně a že se zneužívá systém, který zde je dnes nastaven.

„Pan ministr nám dnes slíbil, že navýší počet policistů, začnou se řešit vyloučené lokality a také ubytovací byznys tak, aby lidé, kteří v našem městě žijí a pracují neměli pocit diskriminace. Není možné, aby u nás žili lidé, kteří dlouhodobě zneužívají sociální systém a parazitují na něm,“ říká primátor s tím, že lidé žijící na ubytovnách by měli být motivováni k tomu, aby žili slušně a získané peníze od státu si odpracovali.

Karviná usiluje o to, aby do veřejné služby a do veřejně prospěšných prací bylo zapojeno co nejvíce lidí právě z ubytoven.

Rozhovory s obyvateli, ministrem vnitra Chovancem a primátorem Tomášem Hanzlem:

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 6.6.2014