Thajský mistr učil děti bojové techniky i zdravý životní styl

Lukrecius Kišš ukazuje dětem techniky kickboxu

Nemusejí se toulat po ulicích, páchat trestné činy či brát drogy a končit tak v policejních svodkách, ale mohou se změnit a jít si za svými sny a činnostmi, které by rádi dělali. Nejen o tom žáky druhého stupně ZŠ Cihelní seznámil projekt zvaný Muay-Thai s IZZIM, který na škole probíhal ve dnech 11. až 13. listopadu a sklidil velký úspěch.

Zorganizovala jej karvinská Městská policie společně s vedením školy a klubem thajského boxu Como-3 gym z Třince, odkud za dětmi přijel jeho trenér Martin Vaňka. Ten je seznámil s projektem a výukou thajského boxu.

Cílem projektu není naučit děti rvát se, ale ukázat jim disciplínu, sebeovládání, pravidelný denní řád, poznávání odlišných kultur, smysluplné využití volného času či zdravý životní styl. Jelikož jsou na škole bílé i romské děti, má projekt za snahu také potlačit xenofobní nálady a předsudky.

Za Městskou policii byli po celé tři dny přítomni asistenti prevence kriminality Nikola Cholewiková a Lukrecius Kišš, který je v Karviné známý pod přezdívkou Chang. Sám se aktivně věnuje obdobnému bojovému sportu a navíc je raper. „Dětem jsem v tělocvičně předvedl ukázku kickboxových technik, například rozcvičku, kopy, údery a poté jim Martin Vaňka z klubu Como-3 gym předvedl thajský box. Druhý den se pak děti učily od polského trenéra,“ říká Kišš s tím, že kromě výše zmíněných účastníků projektu přijel děti podpořit i frontman kapely Doga Roman IZZI Izaiáš nebo vícenásobný šampion Thajska v Thaj-boxu – Khom Phiphitsala.

Khom se v minulých letech přestěhoval do České republiky a stal se oficiálním tuzemským trenérem. Na ZŠ Cihelní děti seznamoval s thajskou kulturou, náboženstvím a prozradil jim, jaký měl život. „Poté jsme se přesunuli do tělocvičny, kde ukázal základní techniky Muay – Tai, tanec thajského bojovníka a další. Vzal i mě na lapy (způsob tréninku s chrániči). Jsem rád, že ty děti zažily něco nového a mohlo je to motivovat k tomu, aby dělaly to, co je baví,“ doplnil Kišš.

Bojové techniky si vyzkoušela i Nikola Cholewiková. „Bolí mě celé tělo. To už jsem dlouho nezažila. Tu atmosféru si ale budu pamatovat dlouho. Mám pocit, že děláme opravdu něco prospěšného,“ okomentovala s úsměvem.

Velmi kladně akci hodnotí jak ředitel ZŠ Cihelní Zdeněk Jelínek, tak i zúčastněný strážník Městské policie Petr Slezák „Za svou profesní éru jsem zažil mnoho akcí s dětmi a pro děti. Každá měla něco do sebe, ale o této mohu říci, že nadšení dětí i ostatních přítomných bylo vidět více než zřetelně. Původně letargické a znuděné děti se jakoby rozsvítily. Byly nadšené a šlo vidět, že je to baví. Živě se zajímaly o to, kdy příště zase. Je to pro nás závazek a naděje, že budeme-li se jim věnovat a nezůstane-li jen u této jedinečné a jediné akce, můžeme očekávat i mnoho pozitiv v prospěch nás všech. Nelze jen kritizovat, ale také jde o to, něco pro změnu toho, co se nám nelíbí udělat,“ uzavřel Petr Slezák.

Autor: Milan Haluška | Foto: MP Karviná | Vydáno: 3.12.2014