SPECIÁL: Prázdninová směna s Asistenty prevence kriminality

Prázdniny jsou v plném proudu a v karvinských ulicích se tak objevuje více dětí, které si užívají dvouměsíčního volna. V problémových lokalitách Nového Města se ovšem mnohdy nechovají zrovna ukázněně, a tak jsou pod dohledem Asistentů prevence kriminality, se kterými se ve městě setkáváme již pátým rokem.

Je parné čtvrteční odpoledne a společně se dvěma asistenty (Lukrecius Chang a Nikol Horáková) a městským strážníkem vyrážíme na jejich pravidelnou směnu, abychom pro vás opět po roce zdokumentovali jejich práci a zaměřili se na to, co se za rok v problémové lokalitě změnilo.

Loňský článek si i s případy můžete připomenout a porovnat zde.

Veřejné koupaliště z fontány Tuleň

Přesně takový obrázek se mnohým obyvatelům Nového Města v letních měsících naskýtá. Neukázněné děti se ve fontáně nejen koupou, ale chodí například po žulových deskách a řešili se tady i úrazy nebo krádeže. Koupání v městských kašnách či fontánách je navíc zakázáno vyhláškou a není to ani hygienické.

Přestože je Tuleň naší první zastávkou, musíme zde upozorňovat první neukázněné děti.

Zakázané stání

Naše další zastávka vede k právě rekonstruované obchodní jednotce poblíž hudebnin, kde upozorňujeme majitele vozidla KIA, které stojí na chodníku.

Kontrola sklepů

Zastavujeme se u jednoho z domů ve Fučíkově ulici, abychom zkontrolovali sklepy, které zdemolovali předchozí nájemníci a kumulovali se zde i různé živly.

Zničená lavička na dětském hřišti

Přicházíme k dětskému hřišti v Květinové ulici, kde již z dálky vidíme převrácenou a poničenou lavičku. Asistenti se jí snaží umístit zpět, bohužel neúspěšně.

Nepořádek po vysedávání mládeže

Dalším navštíveným místem je odloučené pracoviště ZŠ Družba, kde na schodech vysedává především mládež a dělá tam nepořádek. Asistenti proto děti upozorní, že se mají jít bavit jinde.

Problémy občanů

Naše poslední zastávka je u jednoho z domů v ul. U Svobodáren, kde si jedna obyvatelka stěžovala na neustále zničené vstupní dveře. I toto je práce asistentů, naslouchat potřebám občanům a společně je vyřešit.

O prázdninách se asistenti hlavně v ranních hodinách zaměřují také na bezdomovce. Někteří z nich odmítají i sociální systém. Dalším častým nešvarem je pak požívání alkoholu na veřejnosti. Systematičnost a neustálá domluva ze strany asistentů i městských strážníků ovšem napomáhá situaci výrazně zlepšit.

„Myslím si, že minimálně za poslední rok je situace v problémové lokalitě klidnější. Lidé, kteří tady posedávali někde na patnících a nechávali své děti běhat kolem parkoviště, pochopili domluvu asistentů. Ti, kteří neustále nechtějí pochopit, dočkají se represe od okrskářů a ostatních strážníků. Je vidět ten soustředěný tlak a ta systematická práce přináší své ovoce, situace se zlepšuje “ říká manažer prevence kriminality při Městské policii Karviná Petr Slezák.

Asistenti prevence kriminality v Karviné fungují od roku 2010. Důvodem jejich nasazení je snaha snížit trestnou činnost a vyřešit každodenní problémy v sociálně zatížené lokalitě, ve které mají asistenti výbornou místní znalost a nepůsobí represivně, jako například uniformovaný strážník.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 17.7.2015