SPECIÁL: Karviná má špičkový fotbalový stánek

Dárek v podobě zbrusu nového stadionu dostanou už začátkem srpna prvoligoví fotbalisté Karviné a jejich fanoušci. Nový stadion, jehož oprava probíhala necelé dva roky, splňuje přísné podmínky pro hru v nejvyšší soutěži a hráčům i divákům přináší nejlepší zázemí v regionu.

Původní stadion z 60. let již technicky nevyhovoval ani druholigové soutěži a Fotbalová asociace mu udělila špatné hodnocení. Hrací plocha byla ve špatném stavu, původní tribuna měla malou kapacitu a lidé tak stáli hlavně na nevzhledných betonových ochozech, které nebyly kryté.

„Město proto na podzim roku 2014 začalo s kompletní přeměnou stadionu. Pomohla dotace z EU a z Meziresortní komise Ministerstva financí ČR (jde o peníze pro města zasažená těžbou). Hráči mezitím hráli provizorně na stadionu v Novém Městě,” uvedla mluvčí města Šárka Swiderová.

Nový stadion v barvách klubu – zelené

Původní stadion měl pouze jednu tribunu, která zůstala zachována a prošla rekonstrukcí. Nově nabízí místnosti se zázemím klubu, velín a své místo zde mají i televizní štáby nebo hlasatel. Myslelo se i na novináře či fotografy, kterým je vyčleněno 71 míst. Zcela nové jsou tribuny kolem celého hřiště. Diváci jsou mnohem blíže k hráčům a drtivá většina míst je pod střechou. Celková kapacita stadionu je 4776 míst, z toho nekrytých míst je pouze 605.

K původní tribuně se přistavěla nová hlavní budova. Bude zde restaurace, která nemá být závislá na zápasech, a další zázemí klubu. Vstup bude návštěvníkům umožněn jen se speciálními čipy a hlídat je bude špičkový kamerový systém s možností rozeznání tváří a bezpečnostní systém, který zabere celou plochu stadionu. Samozřejmostí jsou velkoplošné obrazovky pro projekci.

Stadion má i nový trávník, pod kterým se ukrývá technologie pro jeho vyhřívání a zavlažování. „Trávník byl do Karviné přivezen až z Nizozemska, pokládal se zhruba týden a další dva týdny následovala jeho důkladná regenerace,” upřesnil mluvčí klubu Adam Januszek.

Pro návštěvníky město postavilo nová parkoviště s kapacitou 177 stání a zrekonstruovalo také příjezdové cesty, chodníky a osvětlení.

O prvoligový fotbal i stadion je zájem

Svědčí o tom nejen komentáře na sociálních sítích, ale například pondělní zahájení předprodeje permanentních vstupenek, kdy klub jich jen za tento den prodal 1800. Lidé si na permanentky vystáli i hodiny a tvořili se dlouhé fronty. Ostatní měli možnost přijít si permanentky zakoupit do pátečního večera.

Stadion si pochvalují i samotní fotbalisté, kteří se na něj po květnovém úspěchu těší ještě více. Po 17 letech se totiž probojovali do nejvyšší soutěže a nyní je tak čeká premiéra domácího prvoligového zápasu na zbrusu novém stadionu.

„Nový stadion je perfektní, půjde o mnohem lepší kontakt mezi fanoušky a hráči. Máme velké šatny, celkově je stadion luxusní a všichni se na něj moc těšíme,“ komentoval jeden z fotbalistů Pavel Dreksa, který si zahrál například na legendárních Bazalech nebo v Olomouci.

První domácí zápas proběhne již v sobotu 6. srpna od 17:00 hodin, a to se Zbrojovkou Brno.

Na závěr jsme vybrali vzpomínkové foto na starý stadion a zápas s tehdy prvoligovým Baníkem (2012):

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 29.7.2016