SPECIÁL: Jak šel čas s kinem Centrum

Takto vypadala stavba v roce 1981 (autor: Státní okresní archiv)

Karvinské kino Centrum se po 30 letech dočkalo první velké rekonstrukce. Zavzpomínejme si však, jak to vlastně s touto technicky unikátní budovou začalo a čím vším si za ta léta prošla.

Věděli jste například, že první návrhy vzhledu budovy pocházejí z let 1963 a 1964? Tehdy je vytvořil pan Jiří Kučera, který přišel s myšlenkou napojení kina na místní centrum. Budova měla mít obdélníkový půdorys, různý počet pater, která by sloužila jako část pro zázemí kina i hospodářskou část.

Do projektu a hlavně vzhledu interiérů už ale zasáhl Stanislav Svoboda společně s Václavem Šafářem. Technickou zajímavostí budovy jsou nejen členěné obvodové zdi, které navrhl Stanislav Svoboda, ale také unikátní lanová konstrukce střechy. Tato konstrukce byla použita vůbec poprvé v České republice a zajímavostí je, že pokud se po střeše budovy procházíte, připadáte si jako v plovoucí posteli.

Stavba kina trvala 18 let a místní ji dokonce označovali za „stavbu století“ (probíhala v letech 1967 až 1985). Samotná stavba byla uznávaná, její výjimečnost potvrzuje i článek z roku 1982 v časopise Československý architekt, který budovu kina ohodnotil jako nekonvenční a důstojnou. V prostorách kina byl ze začátku bar a na galerii byla klubovna filmového klubu. Prvním promítaným snímkem bylo Temné slunce – československý sci-fi film z roku 1980.

První změny v 90. letech

Éra 90. let přinesla první změny. V jejich první polovině se měnilo dispoziční řešení interiéru kina, kdy větší část foyer byla rozdělena pro komerční subjekty (v objektu byla například hospoda, večerka, zastavárna, počítačová herna či sázková kancelář). Druhá polovina 90. let pak přinesla vylepšení zvukové aparatury na standard DOLBY STEREO, který nabídl čtyřkanálový zvuk.

     

     

Popis fotek: Sedačky zůstaly v kině původní až do digitalizace, která přišla v roce 2012, šatny se od nového dispozičního řešení, které přišlo v 90. letech také nezměnily – až nyní, kdy proběhla kompletní rekonstrukce přízemí. Před digitalizací se v kině promítalo na 35 mm projektorech se zmíněným čtyřkanálovým zvukem DOLBY STEREO. Jako hlavní vchod do kina od 90. let sloužil boční vchod, dříve se používal vchod do hospody.

Popis videa: Ukázka projekce v kině Centrum na 35 mm projektorech (natočeno před digitalizací v roce 2011).

Rok 2012: digitalizace a komfortnější prostředí

Na budově se od jejího zprovoznění podepsal zub času, situace začala být kritická v letech 2010-2012, kdy v ČR probíhal přechod z 35mm kopií na digitální DCP. Zvažováno bylo několik možností, například se uvažovalo o vybudování nového kina v obchodním centru nebo zdigitalizování malého sálu v kulturním domě. Jelikož najít využití pro stávající budovu kina Centrum byl problém a záměr demolice budovy kina se setkal s nesouhlasem občanů i odborné veřejnosti (navíc by byl i velmi finančně náročný), rozhodlo se vedení města pro jeho modernizaci.

První fáze proběhla na konci května 2012 kdy byl za finanční pomoci Státního fondu pro kinematografii proveden přechod na digitální technologii a vyřešil se tak palčivý problém s nedostatkem filmových kopií. První digitální projekcí byl 6. června 2012 film Avatar Jamese Camerona, který se promítal ve stereoskopickém (3D) formátu. Později ještě proběhly 4K projekce, které nová projekční technika umí a později byla doplněna i o HFR režim (dvojnásobné snímkování).

Na sklonku roku 2012 proběhla další fáze modernizace. V kinosále se vyměnily na dnešní dobu nekomfortní a původní sedačky za nová křesla a zároveň byla snížena kapacita kinosálu na 337 míst s větším komfortem (původně měl sál kapacitu 558 míst). Kompletní rekonstrukcí prošla i vzduchotechnika v sále i v promítací kabině a pro zlepšení zvukových i estetických vlastností byla podlaha kinosálu pokryta podlahovou krytinou Flotex. Zmodernizovaný kinosál přivítal první diváky 12. června 2012 na projekci 3D záznamu koncertu kapely U2 a po půlnoci na premiéře očekávaného snímku Hobit.

Kino po těchto úpravách zažívá opravdové „zmrtvýchvstání“ a jeho návštěvnost je nejvyšší za posledních 15 let.

     

     

Popis fotek: Zahájení rekonstrukce kinosálu na jaře roku 2012, od léta pak má kinosál zbrusu nové sedačky i podlahu. Sedačky jsou komfortní, některé z nich mají otvor pro nápoj, anebo jsou určeny pro dvě osoby. Nová je i zvuková technika, která nově nabízí osmikanálový zvuk a projektor, který umí 2D, 3D, Ultra HD a HFR projekce (poslední jmenovaná funkce byla nainstalována později).

Popis videa: Ukázka projekce v kině Centrum po digitalizaci s novou technikou.

Digitalizace přilákala i slavné osobnosti

Kino Centrum vyhrálo boj v soutěži o slavnostní předpremiéru filmu Cesta do lesa od režiséra Tomáše Vorla. Slavnostní projekce se uskutečnila v kině 25. září 2012 za účasti tvůrců i herců. Dorazil Tomáš Hanák, Tomáš Vorel, Marie Štípková či Hana Linhartová. Všichni tvůrci vedli po projekci s diváky diskuzi a ochotně se také podepisovali nebo vyfotili. Kino bylo v tento slavnostní večer zaplněno do posledního místa a lidem se film velice osvědčil (ještě nebyly nové sedačky).

Celkem dvakrát zavítal do kina Centrum i herec Jiří Mádl (v roce 2014).

     

Rok 2014: Velká proměna interiéru i okolí kina

V neděli 2. listopadu si návštěvníci užili poslední projekci roku 2014. Začala totiž velká rekonstrukce přízemí budovy a jejího okolí. Strženy byly nevzhledné ochozy kolem budovy kina. V budově zmizela hospoda nebo večerka.

Beton na obvodu zdí kina nahradilo spíše sklo, nová je vstupní část do kina samotného – je tam moderní kavárna, šatny a zázemí pro diváky i návštěvníky kavárny, nová je pokladna, sociální zařízení i bufet. Zcela se proměnilo blízké okolí kina – nové je parkoviště, odpočinkové zóny a veřejné osvětlení. Nové jsou také přístupové cesty, zeleň i kamerový systém. Větší rekonstrukce se budova vlastně dočkala až po třech desetiletích.

     

Přehled o projekcích naleznete na www.kinokarvina.cz nebo na facebooku Kino Karviná.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 3.6.2016 | Informace čerpány z MMK a MěDK