Slezský betlém na karvinském náměstí je již přes 20 let symbolem Vánoc ve městě

Každoročně v adventním čase dělá radost návštěvníkům Masarykova náměstí, vždy se s ním lidé fotí. Slezský betlém skládající se z 16 figur se zkrátka již dávno stal symbolem města, který před 21 lety vznikl pod rukama karvinského sochaře a malíře Waltra Taszka.

Vše začalo už v roce 1991, kdy tehdejší komise při Odboru školství a kultury připravila akci zvanou Vánoční strom. Pan Taszek byl tehdy jako výtvarník členem této komise a zhotovil projekt výtvarné výzdoby fryštátského náměstí, který zahrnoval světelnou výzdobu stromu, náměstí, kašny a betlém.

„Tehdy byl betlém zhotoven jako vystřihovánka z papíru (sololitu), jako napodobenina klasických vystřihovánek v životní velikosti. Z důvodu velké vlhkosti jsem později navrhl zhotovit Slezský betlém jako reliéf v životní velikosti z laminátu, který je funkční do dnešního dne,“ říká autor s tím, že první část betlému s 10 figurami vznikla v roce 1995 a o rok později se přidalo dalších 6 figur.

Betlém se nazývá Slezský z toho důvodu, jelikož v té době bylo seskupení obyvatel Karviné z různých částí naší republiky, tak jako Slezané, kteří nejsou jen Češi, Poláci či Němci. Proto také na figurách můžeme najít různé folklórní kroje.

„Mezi figurami je Svatá rodina – Ježíšek, Marie a Josef (v těšínském kroji), Tři králové jsou pojati jako kluci, kteří jdou po koledě. Pastýře jsem vytvořil jako malé kluky ve valašském kroji a kožíšku s ovečkami. Muzikanti – houslista má beskydský kroj z polské strany, hráč na píšťalku je v horalském dětském oblečení z minulého století. Zvěstovatel je horal v kroji od Jablunkova jako bača se psem. Jako symbol Vánoc byl přidán rybář s kaprem, který má univerzální pracovní oděv. Dívka s vánočkou je v moravském kroji. Symbol našeho města pak tvoří havíř v kroji a dívka v karvinském kroji, podle akvarelu Josefa Mánese, který při návštěvě Karviné vytvořil známý portrét Hanky Dvořákové. Symbolem středověkého města byl kdysi takzvaný ponocný, který dotváří atmosféru našeho karvinského slezského betlému,“ pokračuje o svém dílu podrobně autor.

Betlém vytvořil pan Taszek na zakázku města, myšlenka vznikla z tradice. Jak je již psáno výše, betlém je vyroben z laminátu, přesněji figury jsou vymodelovány z hlíny, následně opatřeny sádrovou matricí a poté formovány ze skelného laminátu.

Pan Taszek na opravách betlému spolupracuje dodnes. V loňském roce už měl betlém zašlé barvy, a tak pan Taszek své dílo kompletně zrestauroval. Třeba touto pomocí bude betlém dělat radost dalším generacím a karvinské náměstí bude zkrášlovat i nadále.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 20.12.2016