ROZHOVOR: Ptáme se RPG na areál Darkovského moře

Takzvané Darkovské moře je v Karviné umělou vodní nádrží, která leží v místní části Karviná-Darkov. Mezi návštěvníky je nádrž vyhledávaná a mnozí ji dávají přednost například před koupalištěm. Málokdo však ví, že na areál je zákaz vstupu. Vlastní ho totiž společnosti OKD, RPG a Statutární město Karviná. Vzhledem k nedávným nešťastným událostem se ptáme mluvčího RPG Petra Handla, co se s areálem bude dít dál. V režii RPG je totiž v plánu připravit areál na rekreační zónu. Koupání v areálu je zakázáno.

Kdy by se měl začít rekreační areál budovat?

V areálu zatím ještě stále probíhá biologická rekultivace, která by měla končit v letošním roce. Poté bude areál převeden do naší správy a připraven k dalšímu rozvoji. Proto již v současné době jednáme s několika zájemci, kteří projevili zájem o pronájem celého areálu a chtěli by v něm rozvíjet volnočasové a rekreační aktivity pro širokou veřejnost. Tato jednání jsou však zatím ve fázi, kdy je ještě příliš brzy na zveřejňování jakýchkoli konkrétností a podrobností.

Jak je to se zákazem vstupu na pozemek (moře), který vlastní RPG, město a OKD

Darkovské moře je součástí rozsáhlého areálu, ve kterém letos končí biologická rekultivace. Během těch let, kdy rekultivace probíhala, tam společnost OKD instalovala už mnohokrát informační cedule a značky, většina z nich ale brzy zmizela. Z právního hlediska ale jde o stavbu, na kterou je vstup zakázán. Což znamená, že tam není povoleno ani koupání. I kdyby to někdo nevěděl a rozhodl se tam koupat, musí být ale přece stejně ostražitý, jako když jde plavat na jakoukoli jinou volnou přírodní vodní plochu, např. do přehrady nebo rybníka, kde také nehlídkují plavčíci. Opatření tedy může být jediné – apelovat na odpovědnost těch, kteří by se v Darkovském moři chtěli koupat.