Primátor blahopřál stoleté občance Karviné

Marie Malá celý život žije v Karviné. Je čiperná, usměvavá a v dubnu oslavila své sté narozeniny. Primátor města Tomáš Hanzel jí při této příležitosti přišel ve čtvrtek dopoledne blahopřát.

Dřív se tak nestalo, kvůli zdravotním potížím. Nějaký čas byla hospitalizována v nemocnici, jelikož upadla a nyní spokojeně žije u svého dvaasedmdesátiletého syna Antonína, který se o ní stará.

„Má už své roky a potřebuje někoho k sobě, kdo jí pomůže. Čas tráví například uklízením a pořád je v pohybu. Jsem rád, že chodí a není ležák,“ sdělil její syn.

Paní Malá se narodila 25. dubna 1914 ve Fryštátě jako Cholewiková a většinu života také ve Fryštátě prožila. Původní dům, kde dříve žila již neexistuje, ale její rodina měla ve Fryštátě obchod s hudebními nástroji – byl přímo na pozdějším Masarykově náměstí u zastávky tramvaje.

Po roce 1945 musela pracovat v zemědělství. Dostala práci v zahradnictví, obchod byl rodině zabaven. Po zahradnictví získala práci jako prodavačka v elektroobchodě. Syn se narodil v roce 1942, dostal jméno Antonín po otci a zůstal jediným dítětem, protože paní Malá ovdověla, když bylo synovi 13 let. Od té doby se o něj starala sama. Dnes má jednu vnučku a dvě pravnoučata.

Paní Malá dokonce novinářům prozradila radu na tak dlouhý život. „Ani jednu cigaretu, bez alkoholu, normálně jíst a pracovat,“ smála se s tím, že je dle ní lepší něco dělat, než jen odpočívat.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 21.8.2014