Poradenské centrum Nová šichta pomůže propuštěným horníkům najít novou práci

Od 1. června začne na třídě Osvobození v Karviné-Novém Městě fungovat nové poradenské centrum Nová šichta. Jeho prostřednictvím budou mít propuštění zaměstnanci společnosti OKD šanci získat nové zaměstnání a mohou zkusit i podnikat.

V poradenském centru budou poskytovány kompletní služby obou pilířů programu: S nadací za prací a Podpora podnikání. Od sociálně-psychologického poradenství s pracovními i rodinnými záležitostmi, které bývají negativně dotčeny ztrátou zaměstnání, přes školení v dovednostech potřebných pro získání nové práce, nebo pracovní pohovor na nečisto až po individuální poradenství ve všech důležitých oblastech pro podnikání.

Bude zde k dispozici také interní burza práce a databáze pracovních příležitostí, která je vytvářena na základě potřeb a požadavků spolupracujících zaměstnavatelů nejen v Moravskoslezském kraji.

„Zlepšíme dostupnost našich služeb pro lidi z Karvinska. Odpadnou jim starosti a zvýšené náklady na dopravu na stávající poradenská místa. Vždyť většina zaměstnanců OKD má trvalé bydliště na Karvinsku,“ uvedla manažerka programu S nadací za prací Michaela Kühtreiberová.

Program Nová šichta vznikl na podzim loňského roku jako reakce na klesající profil těžby v OKD, jemuž je nutné přizpůsobit počet zaměstnanců. Společnost OKD k tomuto faktu přistupuje odpovědně a pomáhá odcházejícím zaměstnancům prostřednictvím tohoto projektu se startem nové kariéry. Do současnosti zaregistrovala zhruba 100 požadavků ze strany bývalých zaměstnanců OKD, z nichž zhruba čtvrtinu dokázala úspěšně vyřešit, například přechodem lidí do nové práce.

Město nové centrum vítá

„Rozhodně je takové centrum potřebné. Ztratit práci je strašné v každém oboru i věku, u horníků je to podle mne ještě těžší – celý život byli uvyklí těžké práci v dole a nemusejí se až tak orientovat na trhu práce v jiných možnostech,“ řekl primátor Karviné Tomáš Hanzel na setkání před otevřením.

Centrum sídlí v Karviné-Novém Městě na třídě Osvobození. Otevírací doba bude pondělí a úterý od 8 do 14h, ve středu od 8 do 12h, ve čtvrtek a pátek dle dohody.

PLAKÁT PROJEKTU

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 21.5.2015