Častému řádění vandalů v karvinské lokalitě Staré Město by měl nyní zabránit bezpečnostní systém, který nechala společnost OKD nainstalovat do opuštěných domů. Ty vykupuje postupně od roku 2012 a připravuje je k demolici. To je hlavním signálem pro sběrače kovů.
Společnost OKD tak vyslyšela přání místních obyvatel a také města a rozhodla se pro nainstalování bezpečnostního systému. Systém zabezpečení, který vyvinula soukromá agentura, spočívá v detailním monitoringu opuštěných budov.
Kamerový záznam je propojen se systémem bezpečnostní agentury, která má v případě neoprávněného vniknutí do budovy možnost bezprostředně reagovat a ve spolupráci s Policií ČR a Městskou policií Karviná zasáhnout proti zlodějům a vandalům, kteří domy demolují.
Domy OKD vykupuje kvůli budoucí těžbě
Jsou postupně vykupovány od roku 2012 v souvislosti se záměrem rozšířit těžbu Dolu Karviná do nových lokalit, aby se prodloužila jeho životnost a byla tak zajištěna práce pro několik tisíc obyvatel Karvinska. Kvůli mimořádným úsporným opatřením firma v roce 2013 výkupy pozastavila a v současnosti pracuje na dokončení zasmluvněných výkupů, provádí potřebné demolice a udržuje vykoupené pozemky.
„Ve Starém Městě jsme dosáhli dohody o řešení majetkových nároků se zhruba 100 majiteli domů. Jejich demolice postupně probíhají a snažíme se je vždy realizovat co nejrychleji, abychom nedali příležitost vandalům k rabování. Naším cílem je, aby v souvislosti s naším záměrem nedocházelo ke snižování kvality života lidí v lokalitě. V současnosti intenzivně pracujeme na potřebné administrativě nutné k vydání demoličních výměrů na další domy. Bezpečnostní systém by měl odradit vandaly, kteří do domů vnikají předtím, než jsou vyřešeny všechny formality potřebné k realizaci demolice,“ doplnil provozní ředitel OKD Pavel Hadrava.
Primátor města rychlý krok OKD vítá
„Naše městská policie vyjíždí do Starého Města několikrát denně, ale non-stop službu tam držet nemůžeme. Proto jsme i my trvali na tom, aby OKD zavedla opatření, která budou efektivně chránit vykoupené domy v oblasti, a tím i obyvatele Starého Města. Je dobře, že si to těžaři uvědomili a řešení rychle našli,“ řekl primátor Karviné Tomáš Hanzel a připomněl, že město by co nejdříve uvítalo obnovení výkupů od obyvatel, kteří své nemovitosti chtějí prodat.
Městská policie v lokalitě využívá i služební psy pro noční hlídky. Strážníci jsou také v kontaktu s místními obyvateli a spolupracují se státní policií.
„Starému Městu věnujeme náležitou pozornost. Policisté Obvodního oddělení Karviná 1 zde řešili v prvním čtvrtletí letošního roku 11 případů majetkového charakteru, z tohoto počtu je 5 případů již objasněných“, uzavřel vedoucí Obvodního oddělení Karviná 1 Jaroslav Sarčák.
Zda těžba začne ještě není jisté
Těžba Dolu Karviná v nových lokalitách by měla začít podle předpokladu nejdříve v roce 2016. Společnost OKD nyní připravuje komplexní dokumentaci k posouzení vlivu těžby na životní prostředí (tzv. EIA), která by měla být odeslána na MŽP ČR do poloviny letošního roku. V ní se firma musí vypořádat s připomínkami ze strany orgánů státní správy a samosprávy, občanských organizací i jednotlivců.
Autor: Milan Haluška | Vydáno: 24.4.2014