Obyvatelé Průkopníku se stěhují na Předvoj, město rozjíždí velké kontroly

Dnešním dnem začala série kontrol karvinských ubytoven. Do akce vyrazili společně s vedením města také hygienici a policisté. Začalo se nejhorší ubytovnou Průkopník, která se nachází na periferii města v městské části Doly. Z důvodu nutnosti vyhubení štěnic a jiných škůdců se zhruba 150 obyvatel Průkopníků stěhuje jinam, většinou na ubytovnu Předvoj v Karviné-Novém Městě. Náměstek karvinského primátora Petr Bičej dnes týdeníku 5plus2 dny sdělil, že kvůli této situaci budou muset být posíleny hlídky v Novém Městě. Město je však v této věci bezbranné, jelikož obě ubytovny patří společnosti RPG.

Ze stavu některých ubytoven není nadšený ani primátor města Tomáš Hanzel. „Stav některých je strašný, přitom bydlení tam nakonec vyjde nás všechny dráž, protože příspěvky dnes šplhají až ke čtyřem tisícům korun na osobu. Zákony to umožňují a je třeba to rychle změnit, změnit postoj k nemakačenkům, kteří zneužívají systému dávek. Pokud by záleželo pouze na městě, ubytovny by zde nebyly. Dokud bude stát podporovat ubytovací byznys velkorysými dávkami těm, kteří podpor zneužívají, bude to takhle vypadat. Musí se změnit zákony, a to bych rád prosadil ve sněmovně i já,“ dodal primátor.

Kontrolovat se bude i dalších 14 ubytoven na území města. Město považuje za problematické tři až čtyři ubytovny, kde vlastník ubytovává sociálně slabé nepřizpůsobivé občany. Některé jsou dokonce blízko centra města. Karvinští úředníci mohou prověřit stavební stav budov, kapacitu, počty ubytovaných. Hygiena kontroluje podmínky k bydlení, zdravotní a jiná rizika, hasiči pak prověřují bezpečnost a protipožární ochranu.

FOTO: Kontrola Průkopníku | Petr Wojnar, týdeník 5plus2 dny