Občané Karviné si budou sami navrhovat, kde město vysadí nové stromy

Ještě zelenější než doposud bude Karviná v následujících letech. Radnice totiž spustila velmi zajímavou kampaň na podporu výsadby nových stromů, do které maximálně zapojí právě širokou veřejnost.

„Chceme dát veřejnosti maximální možnost podílet se na tom, jak zelená bude Karviná v příštích letech. Data budeme sbírat do konce srpna a odborná skupina je pak do konce roku vyhodnotí. Pokud bude přání reálné, v příštích letech může každý ten svůj strom vidět růst,“ přiblížil iniciátor projektu, náměstek karvinského primátora Miroslav Hajdušík.

Do projektu Stromy pro Karvinou se bude moci zapojit každý občan, a to hned několika způsoby. Stačí vyplnit anketní lístek, který je součástí aktuálního čísla městského zpravodaje, anebo je možné si formulář stáhnout na internetových stránkách projektu, kde zájemce získá i další informace.

Vyplněný anketní lístek pak mohou lidé odeslat několika způsoby, například prostřednictvím e-mailu na adresu: stromy@karvina.cz, klasickou poštou na adresu karvinského magistrátu či vhodit lístek do sběrných boxů, které jsou ve všech pobočkách Regionální knihovny a v infocentru na náměstí.

Přání s novými stromy budou graficky zanesena do mapy na stránkách projektu. Jsou interaktivní, radnice bude občany zapojovat do anket, součástí stránek je fotogalerie nové výsadby, která probíhala v minulých měsících nebo informace o památných stromech v Karviné. Stránky budou postupně doplňovány o nové informace.

Stromy město vysází ve velkém

„Radnice každoročně vynakládá desítky miliónů korun do nové zeleně nebo údržby té stávající. Pět desítek stromů jsme vysadili za nuceně pokácené kusy jen v minulých dvou měsících, stovky stromů a tisíce keřů rostou nově například na opravených sídlištích v Ráji nebo Mizerově. Nová výsadba provází každou investici a každou úpravu veřejného prostranství,“ řekl náměstek Hajdušík a připomněl, že Karviná má například jeden z nejhezčích zámeckých parků u nás vůbec a letos vyhrála první místo sakurová alej podél silničního průtahu městem, a to v celostátní anketě Alej roku 2014.

Městu s výsadbou a novými zelenými projekty pomůže zahradnická fakulta v Lednici.

POTŘEBNÉ INFORMACE

Jsme jedno z nejzelenějších měst, udělejme si jej ještě zelenější!

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 25.5.2015