Novoroční statistika Karviné: úbytek obyvatel, méně sňatků i narozených dětí

S příchodem nového roku je potřeba bilancovat rok předešlý. Ten byl na události opět velmi bohatý, co do statistiky ovšem moc nepotěší.

K prvnímu dni roku 2016 měla Karviná 55 342 obyvatel (v roce loňském 56 191 a předloni 57 005). Jde o obyvatele trvale žijící na území města. Klesající stav je způsoben především stěhováním lidí jinam. Tento trvalý, ale ne skokový stav trápí město od 90. let, kdy se ročně odstěhuje zhruba 700-900 lidí.

Menší čísla statistika ukazuje také pro sňatky. V loňském roce uzavřelo sňatek celkem 362 karvinských občanů, předloni jich bylo 492.

Karvinské maminky přivedly v loňském roce na svět méně dětí (bylo jich celkem 440 s trvalým bydlištěm ve městě, předloni 554), celkově se v karvinské porodnici v roce 2015 narodilo 692 dětí (z toho 5 dvojčat), v roce 2014 jich bylo 763 (z toho 9 dvojčat).

Hitparáda jmén u dětí se pozměnila

Nejčastějším jménem u holčiček byla v loňském roce Eliška 22x, Adéla a Natálie vždy 12x, Nela 11x, Sofie 10x. U chlapců vedl Jakub 16x, Adam a Jan po 13, Daniel, David, Ondřej vždy 12x a předloňský vítěz Tomáš měl vloni až čtvrté pořadí v četnosti, ale bylo to reálně až sedmé nejoblíbenější jméno – 11x.

Oblíbená jména dětí se léta drží na prvních místech četnosti a jen občas se vymění pořadí, léta jsou to hezká stará česká jména.

Netradiční jména jsou každoročně jiná a jde většinou o děti z mezinárodních manželství: Ashley, Nadine, Miriel, Maya, Kelly. U chlapečků Bryan, Ibrahim, Johnny, Kacper, Natanael. Celkem 23 dětí dostalo dvě křestní jména, z neobvyklejších kombinací: Emilie Shanell, Emma Thea, Satya Layla.

Pozitivnější je menší úmrtnost

V loňském roce zemřelo 769 lidí, předloni 817.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 5.1.2016