Mohutná vichřice v Karviné způsobila škody za milióny korun

Jako po apokalypse si mohli ve středu ráno připadat obyvatelé Karviné, které ve středu před 5. hodinou ráno potrápila mohutná vichřice. Ta nemilosrdně jako sirky lámala stromy, převracela popelnice a způsobila i další škody například na domech či vozidlech.

Od středečního rána je na nohou několik jednotek hasičů, kteří společně s městskými technickými službami odklízejí vyvrácené stromy, větve či například vytrhané koše a další.

Doposud odhadované škody jen na městském majetku činí zhruba 1,5 miliónu korun. Jedná se o vzrostlé stromy vyvrácené z kořenů, polámané koruny a větve stromů. Škody hlášené občany dosud nejsou upřesněny, dá se ale počítat zejména s poškozenými auty, popřípadě fasádami domů.

„Hasiči stromy odklízejí hlavně ze silnic, chodníků a ostatních veřejných prostor. Vzrostlý strom se například nahnul na budovu Okresního soudu v Karviné,“ říká mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Například v Čajkovského ulici v Karviné-Mizerově nevydržela silný nápor větru střecha jednoho z panelových domů a zčásti se zřítila. Hned tři mohutné stromy se po vyvrácení položily na budovy MŠ Kpt. Jaroše. Nosné stěny však po posouzení statikem nejsou poškozeny.

„Nejvíce byla vichřicí zasažena městská část Karviná-Nové Město, zejména ulice Javorová, Mírová, Mánesova, Erbenova, Makarenkova. Na místech zasahovali hasiči (řešili likvidaci velkých stromů) a pracovníci Technických služeb Karviná společně s pracovníky VPP – ti mají na starost především úklid na ulicích,“ komentoval mluvčí města Jaroslav Nakládal.

Zákaz vstupu do městských parků

Především kvůli ochraně zdraví je od středečního poledne až do odvolání zakázán vstup do zámeckého parku a Rájecké remízy. Hasiči zde odstraňují vyvrácené stromy a spadané větve. Kontroluje se také stav ostatních stromů. Strážníci městské policie se však potýkají s ignorováním zákazu vstupu ze strany občanů.

Škody hlásit magistrátu

V případě, že občané zjistí škody na svém majetku, je zapotřebí:

– podat písemnou žádost o náhradu škody adresovanou na Magistrát města Karviné, Odbor majetkový, Karola Sliwky 618, 733 01, Karviná-Fryštát
– zajistit fotodokumentaci poškozených věcí – sami musí prokázat veškerá poškození. U vozidel je nutné doložit foto vozu s viditelnou SPZ zepředu i zezadu
– foto VIN vozu, tachometr (stav najetých km), samotné poškození, popř. počkat s opravou, až město škodu oznámí pojistiteli a ten vyšle mobilního technika
– nabývací doklady od poškozených věcí, popř. čestné prohlášení, kdy a za jakou částku byly nakoupeny, u vozidel kopie velkého TP
– položkový rozpočet na opravu s rozpisem práce a materiálu nebo fakturu s rozpisem práce a materiálu

OBRAZEM: Galerie našich fanoušků z našeho Facebooku

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 9.7.2015