Mobilní operátoři pokryli Karvinou kvalitním LTE signálem, zahušťování stále probíhá

Všichni tři mobilní operátoři (T-Mobile, O2 a Vodafone) již mají Karvinou pokrytou rychlým mobilním LTE internetem. V současnosti stále probíhá zahušťování signálu a osazování vysílačů novými anténami.

Vše začalo v roce 2015, kdy jako první do Karviné se svou LTE sítí přišel operátor Vodafone. Ten v současné době nabízí v Karviné asi to nejlepší.

„V Karviné aktuálně obsluhujeme 9 LTE vysílačů, které pokrývají všechny městské části. Všechny naše vysílače pracují na frekvencích 800 a 2100 MHz současně, takže teoretické rychlosti u podporujících zařízení jsou až 182 Mbit/s, u ostatních až 112 Mbit/s,“ říká mluvčí Vodafonu Veronika Exnerová.

Operátor O2 přišel do Karviné s LTE v loňském roce a od té doby se pokrytí města výrazně zlepšilo. Vysílače tohoto operátora pracují na frekvencích 800 a 2600 MHz. Svou síť sdílí také s T-mobilem.

A do třetice T-Mobile, který do Karviné s LTE přišel jako poslední v říjnu loňského roku. Tehdy spustil jen 5 LTE vysílačů a pokrytí i rychlosti nebyly to pravé ořechové. I tento operátor je na tom již výrazně lépe.

„V říjnu 2016 jsme ve vašem městě spustili pět LTE vysílačů, aktuálně je jich v provozu 11 a další tři k nim přibudou příští týden – přibližně od poloviny dubna tedy bude na území Karviné v provozu 14 LTE vysílačů. Termín spuštění několika dalších závisí na tom, kdy je pro nás připraví společnost CETIN (v rámci sdílení sítí),“ říká mluvčí T-mobilu Lukáš Hrabal s tím, že T-mobile v nejbližších měsících plánuje v Karviné spuštění několika LTE vysílačů pro zvýšení kapacity těch stávajících, a to na teoretickou rychlost až 300 Mbit/s.

Dostupná je i technologie LTE Advanced

Kromě klasického LTE se standardními rychlostmi je v Karviné dostupné i LTE-A (telefon však musí tuto funkci podporovat). V současné době v Karviné LTE-A poskytuje Vodafone. Díky této funkci, kdy se prakticky spojují pásma, je možné dosáhnout vysokých rychlostí. Například na Masarykově náměstí až rychlosti kolem 160Mbit/s. Podobná rychlost je dostupná i jinde ve městě.

Kde všude ve městě jsou vysílače operátorů se můžete podívat na interaktivní mapě.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 9.4.2017