Město díky loňské rezervě posiluje rozpočet nejen na opravy chodníků a komunikací

Další úpravy veřejných prostranství, nové chodníky a komunikace, peníze strážníkům, na úklid či opravy škol. To vše díky 56 miliónům korun z loňské finanční rezervy může město posílit.

Rozdělení celé částky odsouhlasili na úterním zasedání karvinští zastupitelé. Jde o běžné roční vyúčtování – tedy to, co se vloni podařilo získat nad rámec plánovaných příjmů a co zbylo z výdajů.

Karviná podle ekonomického náměstka primátora Jana Wolfa přidá letos na opravy chodníků a komunikací (3,45 miliónu korun nad rozpočtem už v prosinci schválených 20 mil.) nebo na vylepšení separace a svozu odpadů (1,7 mil.). Posílí celkový úklid města – na čištění ulic půjde o 650 tisíc více, vyšší jsou rozpočty pro veřejně prospěšné práce a dobrovolnou veřejnou službu (celkově pro oba programy téměř 1,1 mil.Kč). Obě skupiny z řad nezaměstnaných významně pomáhají při úklidu města po celý rok a šetří tím například peníze, které by se musely platit odborným firmám za likvidaci černých skládek. Moravskoslezským hasičům dá město půl miliónu, do podpory zdravotnictví nad rámec pravidelné položky (to je cca 700 tisíc ročně především na nové přístroje pro obě nemocnice) půjde také dalšího půl miliónu korun.

„Slíbili jsme pokračovat v regeneracích veřejných prostranství, a to děláme. Na prostranství v centru Fryštátu mezi spořitelnou, magistrátem a kostelem sv. Marka jsme nakonec získali stoprocentní krytí nutných nákladů z EU, nyní jsme z rezervy vyčlenili více peněz mj. na novou zeleň tak, aby lokalita byla co nejpříjemnější (celkově 600 tisíc, zeleň tvoří jen část). Dalších 750 tisíc půjde na spolufinancování úprav dvou dalších veřejných prostranství v městské části Ráj,“ řekl náměstek primátora Jan Wolf.

Městská policie bude mít podle Wolfa o půl miliónu více na prevenci kriminality a 250 tisíc navíc na svou činnost. Město posiluje peníze také do oprav škol – celkem o 1,3 miliónu korun. „Více peněz dáme i na oblíbené senior taxi nebo klubům seniorů na jejich činnost,“ uzavřel náměstek primátora Jan Wolf, který připomněl, že město stále čeká na opravy velmi frekventovaných silnic vedoucích Fryštátem (ulicemi Karola Sliwky a Lázeňskou). Ty má soutěžit a zaplatit na základě osm let schváleného dotačního programu ministerstvo financí. Kvůli nim město v dnes schváleném přebytku drží více než 16,5 miliónu korun na úpravy kanalizace pod silnicí v Lázeňské.

Městu pak na účtech leží stále ještě hotovost ve výši 320 miliónů korun – to jsou rezervy, které město má. „Hospodaříme dobře, máme už několik let vysoké rezervy, které postupně zapojujeme do rozvoje města, hlavně do spolufinancování investic dotovaných Evropskou unií,“ upřesnil závěrem primátor Tomáš Hanzel.

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 29.4.2016