Lupič při přepadení benzínky zemřel po výstřelech ze strážníkovy zbraně

Obsluhu benzínové pumpy v Karviné – Ráji přepadl v úterý kolem 22 hodiny neznámý lupič, který vyžadoval vydání peněz. Na místo však během několika minut dorazili strážníci městské policie, z nichž jeden musel proti pachateli použít střelné zbraně a dvěma výstřely jej zneškodnil. Lupič totiž začal nožem ohrožovat obsluhu čerpací stanice. Po postřelení byl stav lupiče velmi vážný, strážníci mu ihned poskytli první pomoc, na následky zranění však muž po chvíli zemřel. „Dvaatřicetiletý muž v okamžiku příjezdu záchranářů nejevil žádné známky života. Střelná poranění, která utrpěl, byla smrtelná a postižený jim na místě podlehl ještě před příjezdem záchranné služby. Zasahující lékař již mohl jen konstatovat smrt muže“, uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.Na místo přijela vyšetřovat také republiková policie. „Z důvodu probíhajícího vyšetřování se k věci nebudeme nijak vyjadřovat“, uvedla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. Jasno by měla mít policie ze záznamů z bezpečnostních kamer čerpací stanice, ale také kamer, které nosí strážníci přímo na uniformách. Během dnešního dne bude spis předán kriminální službě Krajského ředitelství Moravskoslezského kraje Ostrava. Informace k případu by měli od zítřejšího dne poskytovat policisté preventivně informačního oddělení krajského ředitelství.

„Za dvacet let existence MP Karviná se taková událost stala poprvé. Zasahující členové hlídky strážníků jsou nadále zaměstnanci městské policie. Podle informací, které máme předpolkládáme, že zásah strážníka byl oprávněný, stojíme tedy při něm“, sdělila mluvčí města Šárka Swiderová.

AKTUALIZOVÁNO: 17.1. v 17:18 – NOVÉ INFORMACE

Strážník použil zbraň oprávněně

Kriminalisté stále intenzivně pokračují ve vyšetřování. Dosud nebyly zjištěny informace, které by nasvědčovaly užití střelné zbraně strážníkem v rozporu s platnou legislativou, nicméně k řádnému objasnění věci a vyloučení jakýchkoliv pochybností, byly ve věci zahájeny úkony trestního řízení pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby a těžké ublížení na zdraví. Kriminalisté se zabývají i možnými motivy původního protiprávního jednání 32letého muže, které mělo zákroku předcházet. V úvahu nyní připadá jak násilný motiv, tak potencionální sebevražedné jednání. Původní protiprávní jednání 32letého muže je prověřováno jako zločin vydírání“, sdělila krajská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Strážník je stále v pracovním poměru i ve službě

„Mohu potvrdit, že dotyčný strážník je stále zaměstnancem městské policie a nadále pracuje v rámci svých směn, a to stejně jako jeho kolegové. Neshledali jsme důvod k tomu, abychom kohokoli postavili mimo službu“, říká zástupce ředitele městské policie Václav Ožana.

Mrtvý lupič byl otcem dvou dětí

Dvaatřicetiletý muž bydlel v Petrovicích u Karviné, kde vychovával dvě děti. Muže k hrůznému činu vedlo zřejmě splácení hypotéky, na kterou neměl. Další možné motivy však policisté vyšetřují. Podle informací TV POLAR nabízel čerpadlář muži peníze, ten však chtěl za každou cenu zavolat policii. Více v jejich reportáži níže.

Na stejném místě se střílelo před 11 lety

Na této čerpací stanici se stejný příběh stal v roce 2001, kdy ji přepadl policista. Nevěděl však, že přímo na místě jsou jeho kolegové. Jeden z nich byl tehdy na WC benzínky a druhý popíjel kávu. Pachatel na jednoho z policistů namířil zbraň, proto byl nucen druhý policista na pachatele vystřelit. Tehdy pachatel také zemřel a policista nebyl stíhán.

Zobrazit fotogalerii | Videoreportáž TV POLAR