Lékaři ani město nesouhlasí s prodejem polikliniky v Mizerově

Pomalu chátrající budova polikliniky v Karviné-Mizerově má nejistý osud. Mnoho lékařů i nájemců z prostor polikliniky odešlo a kraj ji chce prodat. S tím však nesouhlasí jak lékaři, tak také město.

Budova, jejíž stavba začala v roce 1989 a prvním pacientům se otevřela v roce 1993, již chátrá a není v dobrém technickém stavu. Do budovy polikliniky se téměř neinvestovalo, opravil se jen výtah. Poliklinika je ve vlastnictví Moravskoslezského kraje, ale spravuje ji Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji. Nemocnice polikliniku vidí jako nepotřebnou.

„Důvodem bylo přestěhování rehabilitačního provozu z polikliniky do budovy nemocnice v Karviné-Ráji a také současný stav budovy polikliniky,“ říká náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví a také karvinský zastupitel Martin Gebauer (ANO).

Na to, aby budova polikliniky byla plně revitalizována by bylo podle Gebauera dle studie nutné investovat nemalé prostředky – studie hovoří o asi 60 milionech Kč. Tyto prostředky by musel kraj vynaložit ze svého rozpočtu. „Vzhledem k nedávným rozhodnutím vlády ČR o každoročním navyšování platů zdravotníků, a současně nepokrytí tohoto navyšování ze stran pojišťoven, je pro kraj prioritou finanční prostředky použít na krytí tohoto nařízeného navyšování platů,“ doplnil.

Přihlásili se 2 zájemci o koupi polikliniky

Záměr prodeje polikliniky v Karviné-Mizerově krajští radní schválili už v minulém roce. Po vyvěšení na úřední desce se přihlásili dva zájemci, z nichž jeden nabídl vyšší cenu. Poté začala příprava pro přímý prodej tomuto zájemci. Druhý z potenciálních kupců však s tímto rozhodnutím nesouhlasil a odvolal se.

„Přímý prodej polikliniky byl proto v listopadu 2017 pozastaven do doby, než krajští radní rozhodnou o způsobu prodeje této nemovitosti – zda půjde do dražby, přímého prodeje, nebo bude vypsáno výběrové řízení. Toto rozhodnutí kraj učiní ještě v letošním roce,“ upřesnil Gebauer.

Dle našich informací je jedním ze zájemců o koupi Karvinská Hornická nemocnice, která už ve městě provozuje samotnou nemocnici, sousední polikliniku a také malou polikliniku naproti restaurace Brno v Karviné-Ráji, kde je rehabilitace, gastro a také praktičtí lékaři a lékárna.

„O budovu polikliniky v Karviné-Mizerově jsme zájem skutečně projevili a náš zájem stále trvá. V minulosti jsme zrekonstruovali budovu bývalé průmyslové školy a přeměnili ji v polikliniku, kterou jsme napojili na nemocnici, zrekonstruovali jsme zchátralou budovu bývalého agitačního střediska a knihovny v Karviné-Ráji a přeměnili ji na malou polikliniku a stejný  záměr máme i s budovou Polikliniky v Mizerově,“ říká ředitel KHN Tomáš Canibal.

Nesouhlas s prodejem vyjádřili lékaři i město

Karvinští zastupitelé dostali na svém pondělním zasedání předložen dopis lékařů z polikliniky, kteří nesouhlasí s prodejem do soukromých rukou. Podle nich by pak budova nemusela sloužit zdravotnickým účelům. Lékaři se shodli, že budovu polikliniky by mělo převzít město, aby byla zajištěna dostupná péče. Tak jednoduše to ovšem zástupci města nevidí, nemyslí si totiž, že by město mělo ustavičně kupovat majetek od jiných.

„Jsme za jedno v tom, že každý stupeň samosprávy má dělat své. Nejsme přesvědčeni o tom, že by zrovna město mělo provozovat zdravotnické zařízení. Od toho je tady kraj, respektive stát,“ uzavřel náměstek primátora Miroslav Hajdušík (KSČM).

Přečtěte si celé znění dopisu lékařů

Autor: Milan Haluška | Vydáno: 30.1.2018